Výběrové řízení na nové české mýto prý bylo cinklé. Soud fígl ministra Ťoka shodil ze stolu

15.07.2019 11:01 | Zprávy
autor: red

Pořádný kostlivec v podobě soutěže o provozovatele českého mýta od roku 2020 vypadl nyní ze skříně bývalého ministra dopravy Dana Ťoka. Soutěž v režii tehdejšího premiéra Sobotky, o které se všeobecně tvrdilo, že vítěz je předem daný, dostala pořádné trhliny.

Výběrové řízení na nové české mýto prý bylo cinklé. Soud fígl ministra Ťoka shodil ze stolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Necelý půlrok před spuštěním satelitního systému zneplatnil Krajský soud v Brně smlouvu s konsorciem SkyToll a CzechToll. Plán hladkého přechodu na nového správce kamionového mýta se tak významně zkomplikoval. Podpis smlouvy se společností CzechToll byl nezákonný. Antimonopolní úřad ji musí podle soudu zrušit. To sice zvítězilo s nejnižší cenou v soutěži pořádané ministerstvem dopravy, ale podle soudu úřad smlouvu s vítězem podepsal protiprávně. Učinil tak totiž ve chvíli, kdy ještě nebyly vypořádány všechny připomínky současného správce systému, rakouské společnosti Kapsch.

Podle slov bývalého ministra dopravy Dana Ťoka úřad využil nabízejícího se fígle, když ÚOHS sloučil do jednoho řízení dva spory se stejným obsahem. V prvním řízení vystupovalo ministerstvo jako jediný účastník sporu, takže nečekalo na připomínky Kapsche, vzdalo se vlastního práva na odvolání, a tím podle něj automaticky zanikl i předběžný zákaz podpisu smlouvy.

Tuto argumentaci ale svým rozhodnutím z konce minulého týdne soud shodil ze stolu. Ministerstvo a antimonopolní úřad podle něj upřely Kapschi zákonné právo na podání rozkladu. „Proti tomu nemůže obstát výklad, který bychom mohli nazvat jako formalistický, nebo spíše mezi paragrafy kličkující, který uvádí, že se našla skulina,“ uvedl předseda soudního senátu David Raus.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …