Výbor OSN proti mučení kritizuje Česko za psychiatrickou péči

10.06.2012 8:26

Orgán OSN vyzval Českou republiku, aby transformovala psychiatrickou péči, a tuzemským úřadům posílá doporučení o tom, co změnit a jak. Kritizuje například omezovací prostředky jako používání síťových lůžek či apeluje, abychom se více zajímali o případy, ve kterých vedlo použití omezovacích prostředků k úmrtí pacienta. Změna je v dohlednu.

Výbor OSN proti mučení kritizuje Česko za psychiatrickou péči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokoje na lůžkových oddělení jsou přeplněny
reklama

„Psychiatrická péče by měla být postupně co nejvíce poskytovaná ambulantně, nikoliv v léčebnách, kde je člověk zbaven osobní svobody. Lidem s duševními poruchami by měly být k dispozici následné sociální služby, které jim pomohou po případné hospitalizaci lépe se vrátit do normálního života,“ komentovala pro Týden.cz závěry Výboru OSN proti mučení právnička Ligy lidských práv Zuzana Durajová.

Podle zprávy na přeměnu centralizované péče psychiatrických léčeben má Česko co nejdříve vyčlenit finance. Jenže je v tom problém. „Jedna věc je rovina reality, tedy na co máme a kdo nám na to dá. A druhá věc je, že skutečně to, jak je u nás systém psychiatrické péče seskládaný, je přece jen daleko od toho, co považuje Evropa a svět za moderní psychiatrickou péči,“ řekl Týdnu.cz ředitel pražské Psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý.

Priorita pro příští dotace

V resortu zdravotnictví přesto podle něj vzniká pracovní skupina, která by měla jednak přednést vizi o tom, jak by u nás mohla modernizovaná péče o duševně nemocné vypadat, jednak by měla zajistit finance. „Psychiatrie je jednou z našich priorit pro nadcházející dotační období,“ potvrdil deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Výbor OSN kritizoval i nejrůznější omezovací prostředky jako síťová lůžka. „Výbor urguje zákaz používání omezovacích prostředků, jako jsou klecová a síťová lůžka,“ píše se v seznamu doporučení. Dále výbor upozorňuje na to, aby se Česko zajímalo o případy, kde vedlo použití omezovacích prostředků k úmrtí pacienta. Ve zprávě se píše, že by všechny případy měly být účinně vyšetřeny a rodinám zemřelých pacientů by měla být poskytnuta pomoc včetně odškodnění.

Kritika se nevyhnula ani chirurgickým kastracím, které Česká republika odmítá ukončit, i když tyto zákroky již několik mezinárodních orgánů označilo za nelidské zacházení.

Doporučení Česko ale splnit nemusí. Podle právničky Ligy lidských práv nám maximálně hrozí mezinárodní ostuda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, svazáci. Přijdou, okradou a jedou dál, zahřmělo. Babiš to prý na podzim „dá“

6:50 Piráti, svazáci. Přijdou, okradou a jedou dál, zahřmělo. Babiš to prý na podzim „dá“

Oblíbený influencer v oblasti technologií Petr Mára „na férovku“ popsal, co si myslí o Pirátech. Pře…