Vychovávat děti k multikulti, vyjít běžencům na půl cesty. Toto nám k názorům Veroniky Žilkové řekl expert ANO Jiří Zlatuška

17.01.2016 10:09

Představa, že budeme ustupovat zvyklostem přistěhovalců i za hranice lidských práv je nereálná. Myslí si to hlavní expert hnutí ANO na otázky vzdělávání Jiří Zlatuška, kterého ParlamentníListy.cz požádaly o názor na výroky komunální političky ANO, herečky Veroniky Žilkové, podle které by naše děti ve školách měly být systematicky vedeny k multikulturní výchově a s imigranty bychom se měli potkat někde „na půli cesty“.

Vychovávat děti k multikulti, vyjít běžencům na půl cesty. Toto nám k názorům Veroniky Žilkové řekl expert ANO Jiří Zlatuška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška instruovaný Jaroslavem Faltýnkem

Herečka a rovněž komunální politička za hnutí ANO Veronika Žilková v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyzvala k tomu, abychom se začali zásadně zabývat výchovou dětí k multikulturalitě. Dokonce v tomto směru prý už učinila příslušné kroky.

„Dnes jsem připomínkovala za školskou komisi hnutí ANO „Dlouhodobý vzdělávaci plán magistrátu“ a navrhovala jsem, že je třeba zavést na školách multikulturní výchovu jako samostatný předmět,“ řekla nám Žilková. Podle ní se do budoucna prostě musíme naučit chápat cizí náboženství, kulturu i psychologicko-sociologické pochody.

Právě od toho se podle Žilkové musí odvíjet vzájemné porozumnění. Jako odstrašující příklad vidí sbližování s našimi Romy, které se dlouhodobě nedaří, protože pořád chceme přizpůsobování jen od nich. „Romové žijí v Čechách tisíc let a my je pořád chceme integrovat. To ale nefunguje, je třeba pochopit svého souseda a vyjít v integraci na půl cesty,“ zdůrazňuje Žilková.

Posléze ještě dodala, že toto sbližování nemusí mít jen negativní důsledky. „Nejsou zaostalí, jsou prostě jinde. My se můžeme něco naučit od nich a oni od nás. Ale chce to velkou toleranci, pevné předpisy a mnoho soudců,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.

ParlamentníListy.cz oslovily s žádostí o reakci na slova Žilkové poslance ANO Jiřího Zlatušku. Ten je předsedou výboru Poslanecké sněmovny pro školství a hlavním expertem Babišova hnutí pro otázky vzdělávání. Zlatuška považuje integraci prostřednictvím vzdělávání za klíčový aspekt soužití s jakoukoliv menšinou.

„Dlouhodobě tvrdím, že u problému přistěhovalců i utečenců je velice důležité dbát na integraci a v tom smyslu se integrace týká víc ministerstva školství než ministerstva vnitra nebo obrany,“  říká. Podle něj je určitě třeba připravovat na integraci i žáky a studenty z většinové populace.

„Je důležité vzdělávat je v tom, aby jim bylo jasné, v čem jsou lidé z jiných částí světa odlišně vychováváni, že pocházejí z poměrů, kde panují jiné zvyky,“ vysvětluje poslanec, bývalý rektor Masarykovy univerzity. Když si budeme těchto odlišností vědomi, budeme podle Zlatušky schopni zabránit tomu, aby působila negativně.

Podle Zlatušky je ale mimořádně důležité působit osvětou také na samotné přistěhovalce. „Tak, aby jim bylo zcela jasné, v čem spočívají hodnoty liberální demokracie ve smyslu rovnosti mužů a žen, postavení žen ve společnosti atd.,“ vysvětlil.

Představu Veroniky Žilkové, že bychom se měli setkat někde „na půli cesty“ však Zlatuška odmítá. „Rozhodně si nemyslím, že bychom při integraci měli ustupovat z principů a hodnot společnosti založené na úctě k lidským právům a úctě k jednotlivci,“ uvedl. Tyto hodnoty, zakotvené v Deklaraci lidských práv a svobod, jsou podle něj považovány za univerzální a respektovat je musí každý. Ustupovat z nich proto není možné.

Například kriminální činy, které se staly na silvestra v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech, jsou podle Zlatušky jednoznačně neakceptovatelné. „Každý kriminální čin je třeba posuzovat jako kriminální čin jako takový, ať už jej spáchají přistěhovalci, utečenci nebo místní obyvatelé,“ zdůraznil.

Poslanec však zdůrazňuje, že na všechny pachatele těchto činů musíme koukat stejně. Má však obavy, že v pohledu veřejnosti se projevují stereotypy a na některé pachatele kouká jinak než na jiné. „Upozornil bych na průzkumy názorů mezi českými obyvateli, kde se vyjadřuje názor, že si samy ženy mohou za znásilnění svým chováním, to je alarmující,“ říká. Takoví lidé prý schvalují trestné činy, a pak se najednou rozhořčují, když je spáchá někdo, koho nemají rádi. Zlatuška však věří, že je to pouze záležitost jedinců.

Je třeba dodat, že i Veronika Žilková pro ParlamentníListy.cz odmítla, že by schvalovala trestné činy imigrantů.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz, včetně upozornění na soci…