Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil

18.12.2024 21:05 | Monitoring

Plánované zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků vyvolává kontroverze. Generální ředitel České televize Jan Souček čelí kritice za vyjádření, že velké firmy mají platit koncesionářské poplatky jako projev společenské odpovědnosti. Ostravský politik Radim Ivan (ODS), zakladatel platformy ČESKO.plus, to označuje za „aroganci moci“ a přirovnává veřejnoprávní televizi k „výběrčímu výpalného“. Česká televize je podle něj PR nástroj státních institucí, a proto odmítá další finanční zátěž pro firmy i občany, kteří tuto službu nechtějí využívat.

Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách

V souvislosti s velkým mediálním zákonem spojeným s navýšením televizních poplatků rezonuje ve společnosti otázka, proč mají velké společnosti hradit televizní poplatky, i když se jejich zaměstnanci v práci nedívají na televizi.

Na ni ve svém vyjádření odpovídá ředitel České televize Jan Souček tím, že firmy mají platit televizní poplatky, jelikož jde o jejich společenskou odpovědnost:  „Firmy pochopitelně stojí o stabilitu prostředí, ve kterém podnikají, a právě i média veřejné služby mají na stabilitě velkou zásluhu. Společnosti tak profitují z toho, že u nás existují svobodná a nestranná veřejnoprávní média, která přinášejí kvalitní obsah, a to i v oblasti ekonomiky. Hrazení televizních poplatků je především výrazem společenské odpovědnosti a nejde o skrytou daň pro právnické osoby, jak se také často tvrdí,“ uvedl Souček.

Jeho slova silně rozporoval na síti X politik vládní ODS Radim Ivan. „Taková vyjádření jsou pro mě arogance moci. Státní instituce, která má být občanů a která je stejně pod přímým vlivem politiků/ státních institucí a zájmových skupin, nám marketuje, že ona je ta jediná správná, která drží prapor státnosti, demokracie a morálky,“ uvedl s tím, že televize veřejné služby připomíná spíše „výběrčího výpalného“.

Obrovská neefektivita, byznysové zájmy dodavatelů ČT a konkurence dotovaná koncesionáři, kterou ČT vytváří soukromému sektoru, jsou pro Radima Ivana důležitým faktorem pro celkový pohled na tuto instituci.

Česká televize podle jeho slov slouží jako PR organizace státních institucí. „Poslední léta stavěla na piedestal soudce, výběrčí daní, státní zástupce nebo elitní policisty. Jak tato činnost pomohla ČR? Dala křídla státní moci? Dávala legitimitu policejním akcím na politiky, ze kterých zbyly jen zničené životy a nedotažená obvinění? Dala sebevědomí předsedovi Ústavního soudu, aby nepřístojně měnil volební zákony ČR? Odpovězte si sami, já mám jasno,“ doplnil Radim Ivan.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …