Vydržte pane Ištvane, slušní lidé jsou za vámi. Na podporu vrchního žalobce se podepisuje petice

13.07.2013 12:21

ParlamentníListy.cz obdržely informaci, že vzniká petice na podporu žalobce Iva Ištvana. Podpořit chce jeho boj proti korupci. Petice vznikla i proto, že se objevují hlasy kritizující postup státních zástupců a policie v kauze Nagyová. Zpochybněn byl průběh zatýkání a expremiér Nečas tvrdí, že jde o vykonstruovaný politický proces.

Vydržte pane Ištvane, slušní lidé jsou za vámi. Na podporu vrchního žalobce se podepisuje petice
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci
reklama

Autoři petice vyzývají čtenáře k podpisu slovy: „Podpořte svým podpisem žalobce Ištvana, který spolu s plk. Šlachtou začal boj proti mafiánům, kteří rozkradli ČR a likvidují její obyvatele.“

Petice vznikla v reakci na kritiku postupu ve vyšetřování korupce v nejvyšších patrech politiky. Státní zastupitelství i policie byly již kritizováni za zásah na Úřadu vlády, který v důsledku vedl k pádu Nečasovy vlády. Kritika se snesla především na adekvátnost zásahu.

Petici možno podepsat ZDE

"Nejde o posuzováni viny a trestu v té věci. Je potřeba zkoumat, jestli zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky opravdu odůvodňoval takový zásah ozbrojených sil v budovách vlády a dalších budovách soukromých osob," řekl například v červnu Pavel Blažek. Bývalý ministr spravedlnosti chtěl od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v této věci i vysvětlení. Adekvátnost zásahu zpochybňovali i další politici koalice. Zpochybňováno bylo i to, že v kauze vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Petr Nečas, jehož vláda díky kauze „Nagyová“ padla, a který také v pátek vypovídal na policii, se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že jde o vykonstruovaný politický proces. „Jedná se o politický proces. Jedná se jednoznačně o svévoli státního zastupitelství. Jedná se o vykonstruovanou záležitost,“ řekl Nečas doslova novinářům. Podle Nečase jsou také vytvářeny předpoklady pro umělé natahování celé kauzy a orgány činné v trestním řízení prý chtějí pod tlakem držet ve vazbě všechny obviněné co nejdéle, ačkoli je vazba zbytečná.

Podle autorů „podpisem vyjádříte souhlas se stíháním všech, kteří rozkradli ČR a likvidují její obyvatele, zároveň podpoříte lidi, kteří tento boj proti všem mafiánům začali. Je třeba ukázat, že slušní lidé stojí za tím, kdo osvobozuje ČR od veškeré špíny.“

Ivo Ištvan obhajuje postup v kauze Nagyová

Šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan v médiích opakovaně uvedl, že zásah, který začal v noci ze 12. na 13. června, byl v souladu se zákonem a přiměřený situaci. Policisté z ÚOOZ posílení o členy Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli při akci přes 30 domovních prohlídek. Zasahovali nejen v Praze, ale také ve středních a východních Čechách. Výslechů zadržených a dalších úkonů se účastnilo osm státních zástupců.

Byla vznesena obvinění

Trojice bývalých poslanců ODS - Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa - čelí obvinění, že během sporů o vládní daňový balíček složila mandáty za slib dalších výhod (členství v orgánech státních firem), čímž údajně porušili zákon. Do případu jsou zapleteni také někdejší náměstek na Ministerstvu zemědělství Roman Boček a Jana Nagyová, bývalá nejbližší spolupracovnice Petra Nečase. Ta figuruje i ve druhé kauze, kde čelí obvinění spolu se třemi vojenskými zpravodajci kvůli tomu, že se podílela na nelegálním sledování Nečasovy manželky Radky a dvou dalších lidí. Obviněni jsou vedle Nagyové také zpravodajec Jan Pohůnek, bývalý šéf Vojenské rozvědky Ondrej Páleník a jeho nástupce Milan Kovanda, který je jako jediný stíhán na svobodě.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…