Výhled knižního trhu je černočerný. Hovořili jsme s ředitelem známého nakladatelství. Téměř se neprodává, rostou dluhy, ubyde titulů, lidé nebudou mít práci…

14.04.2020 17:01

ROZHOVOR Více než šedesát pět let existující nakladatelství Olympia je spojeno se stovkami titulů. Foglarem počínaje, Dickem Francisem konče. A stejně jako na další subjekty na trhu, také knižní branži doslova drtí koronavirová krize. Nejen o tom hovořily ParlamentníListy.cz s ředitelem Karlem Hejnou.

Výhled knižního trhu je černočerný. Hovořili jsme s ředitelem známého nakladatelství. Téměř se neprodává, rostou dluhy, ubyde titulů, lidé nebudou mít práci…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel nakladatelství Olympia Karel Hejna

Knižní trh se zastavil. Například Albatros Media, lídr trhu, mluví o ohromných a nevratných ztrátách, vnímáte to stejně?

Anketa

Souhlasíte s odstraněním sochy maršála Koněva?

5%
95%
hlasovalo: 24632 lidí
Rozhodně ano. Knihy sice prodáváme přes náš e-shop a přes další platformy, ale jedná se o mnohonásobně menší obrat v řádu jednotek procent oproti normálnímu stavu. Přišli jsme o největší knižní akci Svět knihy, který je jedinou velkou prodejní akcí knih v prvním pololetí, o březnovou akci Velký knižní čtvrtek a o Velikonoce, kdy mají běžně lidé čas na nakupování a v knihkupectvích bývá plno. Síť kamenných knihkupectví se 12. března uzavřela a jen za období od tohoto data do konce března se nám známé tržby propadly nejméně o 40 až 50 procent.  A mnohonásobně větší propad lze očekávat za duben. Ztráty počítáme ve statisících a ve výhledu už v milionech, a tyto ztráty se v dohledné době nepodaří vyrovnat. U knih se totiž bohužel nedá moc pracovat s cenou, už teď je průměrná cena knihy kolem 300 až 350 korun a to je dost hraniční. Navíc si musíme uvědomit, že kniha je zbytné zboží, a v případě ekonomických potíží domácností bude nákup knih upozaděn.

Jak stávající situace ovlivnila ediční plány?

Byli jsme připraveni vydat tradiční publikaci o mistrovství světa ve fotbale a knihu, která byla tematicky blízká olympijským hrám. Práci na obou jsme museli zastavit. Některé další tituly, které měly vyjít v březnu a dubnu, jsme museli pozastavit a odsunout na později. Zatím nevíme, kolik knih nám z plánu vypadne, ale některé určitě ano. Ať už kvůli financím, nebo proto, že se jednalo o knihy určené na jarní a letní sezonu.

Myslíte si, že se letos uskuteční nějaké knižní festivaly?

Stále doufáme, že se uskuteční veletrhy v Plzni a v Havlíčkově Brodě na podzim, z Havlíčkova Brodu nám už psali, že zatím s přípravami pokračují. Ale je předčasné o tom spekulovat, všechno se ještě může změnit. Otázkou také je, jestli se lidé nebudou na podobné akce bát chodit. Zatím se ale snažíme být optimističtí.

Jak se knižní trh jako celek podle Vašeho názoru bude vyvíjet v budoucnu, směřuje třeba k přechodu na e-knihy?

To nejspíš ne, Češi jsou v otázce e-knih dost tradicionalisté a mají raději tištěné knihy. Už se to jednou ukázalo, když e-knihy začínaly. Nejdřív to byl rychlý nástup a potom zase pomalý pokles. Lidé, co mají rádi tištěné knihy, se jich nevzdají. Ale je možné, že alespoň v současnosti bude o e-knihy zájem poněkud větší. Proto jsme po dohodě s našimi autory uvolnili řadu našich knih v podobě e-knih a začali jsme je na našich stránkách inzerovat jako alternativu.

Jste součástí známého řetězce: autor – nakladatel – tiskárna – distribuce – prodej. Funguje v současnosti něco z tohoto cyklu?

Anketa

Zeman by si přál, aby vládní koalice ANO a ČSSD pokračovala i po volbách. Souhlasíte?

hlasovalo: 16307 lidí
Nakladatelé, alespoň ti, se kterými jsme v kontaktu, zatím pracují omezeně dál. My třeba připravujeme rukopisy, připravujeme zlomy, abychom byli připraveni, až se zase trh rozjede, a doháníme agendu. Ale zbytek spíš stagnuje. Distributoři nám dluží ještě za vánoční prodeje a začali splácet jen pomalu, abychom nemuseli úplně skončit. Díky tomu nemůžou nakladatelé dostát svým závazkům u tiskáren, ale ani u externích zaměstnanců nebo autorů. My se snažíme s nimi komunikovat a nenechat je na holičkách, ale jde to jen těžko. Knihy se sice dál prodávají po e-shopech a na různých stránkách, ale to nenahradí kamenná knihkupectví, je to jen zlomek a zatím nevíme v číslech, kolik knih se přes e-shopy prodalo.

Doplatí na krizi podle Vašeho názoru více ti menší, anebo větší nakladatelé?

Pokud se nepodaří stabilizovat knihkupeckou síť, tak na to doplatí všichni. Ono je totiž ve výsledku jedno, jak velké nakladatelství je – když není odbytiště, tak se ani jedno z nich neuživí, a nespraví to ani vlastní internetový obchod nebo e-shopy, tam bývá ještě větší přetlak než v knihkupectvích a spousta knih tam úplně zapadne. Jinak je to nakladatel od nakladatele. Někteří větší hráči budou mít potíže zejména vzhledem k rozpracovanosti jejich titulů, jiní to přežijí, někteří menší nejspíš bohužel zkrachují. Rozhodně se ale dá očekávat, že se začne na knihách šetřit. Bude v nich míň ilustrací, míň fotografií, nejspíš ubude překladových autorů a zmenší se počty vydaných kusů. 

Jaké novinky máte i přes současný stav připraveny do konce roku?

Teď je připravena k distribuci kniha Ivana Pilného s názvem „Hledáme nové Ámose“. Pojednává o českém školství a jeho vývoji. Chystáme také knihu Kláry Samkové „Pohledy zpět a výhledy vpřed“, knihu Jana Žáčka „Vražedné povídky“: podle skutečných kriminalistických případů, turistické průvodce po středních Čechách „Od Mělníka po Český ráj“ a „Středním Polabím ke Kutné Hoře“, další díl „Pekelné třídy“ od Vojtěcha Steklače nebo třeba knihu „Češi v Albionu“, která je o českých fotbalistech v anglických týmech z pera sportovního novináře Zdeňka Pavlise.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…