Vyhostit Rusy! Jakub Janda ke kauze „jed“. Jasné řešení. A tlak na vládu

28.4.2020 6:46 odp.

Senátní Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, kterému předsedá Pavel Fischer, vyzval vládu, aby neprodleně jednala v situaci, kdy českým komunálním politikům může hrozit nebezpečí ze strany Ruské federace. Analytik Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty vyjádřil naději, že se snad poslanci ANO, ČSSD a KSČM konečně proberou a přestanou se chovat slabošsky.

Vyhostit Rusy! Jakub Janda ke kauze „jed“. Jasné řešení. A tlak na vládu
Foto: Facebookový profil Jakuba Jandy
Popisek: Analytik Jakub Janda

Výbor konstatoval, že vyhrožování českým politikům cizí mocí je naprosto nepřijatelným útokem na suverenitu českého státu.

Anketa

Je pro vás plk. Robert Šlachta důvěryhodnou osobností?

88%
12%
hlasovalo: 16347 lidí

„V případě Ruské federace jde o akt o to závažnější, že ruské tajné služby se v nedávné minulosti opakovaně dopustily násilných trestných činů na území cizích států,“ stojí v prohlášení členů výboru, pod kterým jsou podepsáni předseda Pavel Fischer a senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) coby ověřovatel výboru. Senátoři tak dali jasně najevo, že se český stát musí zastat pražského primátora Zdenka Hřiba (Piráti), Pavla Novotného (ODS) i starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře z TOP 09. Vláda by se jich podle senátorů měla jasně zastat.

Ruská federace navrhla stíhat politiky, kteří nechali odstranit pomník sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády na Praze 6 a někdejší diplomat Petr Kolář, otec Ondřeje Koláře, začal mít o syna strach.

„Bojím se,“ odpověděl bez váhání na otázku, zda nemá nyní o svého syna strach.

Je tady atmosféra, kterou jsme si podle něj zavinili tak trochu sami tím, že jsme dlouhou dobu přistupovali k řešení sochy Koněva kompromisně: „Když se to pak konečně začalo radikálně řešit, tak to i u části naší radikální a extremistické populace vyvolalo potřebu se začít vymezovat.“

Následně konkretizoval, co přesně myslel tím „dlouhodobě zavinili sami“. „Je to dlouhodobé hlavně ze strany našeho prezidenta; vycházíme vstříc neskutečně neomaleným ruským požadavkům,“ vyčítá současné hlavě státu.

„Přitom jsme suverénní stát a nejsme žádná vazalská zemička Ruska. Máme své zvolené zástupce a starosta naplňuje rozhodnutí zastupitelstva,“ zdůraznil s tím, že pokud se to v Rusku nelíbí, je to jejich problém.

„Můj problém ale je, že se jim tady dostává podpory ze strany nejvyšších ústavních pozic. Když se podíváte na vyjádření tiskového mluvčího prezidenta republiky, tak to je ostuda,“ doplnil bývalý diplomat.

Analytik Jakub Janda z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty se přidal na Kolářovu stranu a vyjádřil naději, že se poslanci ANO, ČSSD a komunistů probudí.

„Senátní zahraniční výbor požaduje po vládě, aby představila plán na vyhoštění ruských diplomatů (a ‚diplomatů‘, tedy ruských zpravodajců) působících v Česku. Třeba se vláda ANO a ČSSD konečně přestane chovat slabošsky a začne jednat,“ vyjádřil naději Janda.

Publicistka Karolína Stonjeková vidí situaci zcela jinak. „A přitom jsme si mohli celou tuhle kauzu úplně krásně ušetřit,“ uvedla v rozhovoru pro XTV. Reagovala tak na informaci týdeníku Respekt, podle kterého do Prahy dorazil před třemi týdny pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Rusko informaci popřelo.

Stonjeková ještě přitvrdila; nemáme být nadšeni, když „kdejaký čičmunda na komunální úrovni se snaží dělat zahraniční politiku“. Lepší by, dle ní, bylo nynější situaci předejít.

K politikům, kteří by se teoreticky mohli ocitnout v nebezpečí, patří také starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Ten pořádně vyčinil šéfovi komunistů Filipovi Vojtěchovi za to, že napsal, že někteří komunální politici dělají bez mandátu od voličů zahraniční politiku, ale pak v jednu chvíli začínají škemrat o pomoc.

„Někteří tzv. komunální politici mají dost drzosti dělat bez mandátu od voličů dokonce i zahraniční politiku, a to i proti vládě ČR. Když se pak proto dostanou do potíží, tak škemrají, aby je za peníze daňových poplatníků Policie ČR chránila. Jejich strážníci jim najednou nestačí...“ napsal na sociální síti Facebook.

Filip Vojtěch nešetřil ostrými slovy

Novotný se s šéfem komunistů nepáral.

„Ty čubko bolševická, máš kliku, že nesmím mluvit. Čestně, ubožáku, prohlašuji, že jsme sami neškemrali, ztopil jsem tolik výhrůžek, neobtěžuji. Jo, a když už tě mám na drátě, Policie ČR pracuje fantasticky, profíci, ne duševní mrzáci jako Ondráček – hanba sboru. Zajeď, svině prolhaná.“

Dále Novotný dodal, že už se těší, až o tomto tématu bude moci veřejně mluvit. „Vojtěch Filip ví, že já, Zdeněk Hřib a Ondřej Kolář leccos nemůžeme říct, tak si hřeje svoji smrdutou polívčičku. Zbabělý ubožák,“ dodal ještě na Filipovu adresu a pochválil policii.

Pavel Novotný se pustil do Vojtěcha Filipa

Pavel Novotný, DiS.

  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

Senátoři v čele s Fischerem jsou toho názoru, že jednání ruské strany ve věci pomníku maršála Koněva bylo naprosto nepřípustné. Pokud chce snad ruská strana stíhat české komunální politiky za to, že rozhodli, jak rozhodli, pak Rusové podle senátorů zasahují do vnitřních věcí České republiky.

Jakub Janda o Senátu

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

20:00 Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

„Chce to méně lenosti a méně blazeovanosti při výkonu funkce premiéra,“ vzkazuje Petru Fialovi býval…