Vyhrál prý Fiala, druzí Piráti. Seznam Zprávy mají průzkum. Hodily to do „stroje“

09.10.2021 14:17

Ještě než vyšly první exit polly, zveřejnil server Seznam Zprávy novátorský výstup vědců z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Vítěz? Prý Petr Fiala. Andrej Babiš údajně naopak propadl, stejně jako KSČM a ČSSD. Radost by naopak mohl mít Róbert Šlachta. Vědci při svém bádání nepracovali s reprezentativním vzorkem, ale prý si i tak dokázali poradit.

Vyhrál prý Fiala, druzí Piráti. Seznam Zprávy mají průzkum. Hodily to do „stroje“
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Petr Fiala (SPOLU)

Anketa

Je Světlana Witowská dobrá moderátorka?

7%
93%
hlasovalo: 15988 lidí
„Největším úspěchem by pro nás bylo nikoliv to, kdybychom byli lepší než agentury, ale kdyby se metoda ukázala dostatečně prakticky využitelná, že by agentury do pár let začaly náš přístup v nějaké podobě používat jako doplněk toho, co už dělají,“ uvedl k celému experimentu jeden z jeho tvůrců, Jaromír Mazák. Výzkumu se v nějaké formě (odpověď v anketách na webech Seznam Zprávy, Deník N a Novinky.cz) účastnilo přibližně 105 tisíc respondentů, z nichž se vybrala zhruba polovina, na které vědci vypočítali výsledky.

A jak že to českým vědcům vyšlo? Andrej Babiš by podle výsledků skončil až třetí. Vítězem by byl Petr Fiala a jeho koalice SPOLU se ziskem 25 % hlasů. Druzí by byli Ivan Bartoš s Vítem Rakušanem a jejich koalicí PirSTAN, kteří prý získali 22 %. Andrej Babiš na třetím místě by měl s ANO 21 %. Další pořadí: Čtvrtý Tomio Okamura a SPD s 9 %, pátá Přísaha Róberta Šlachty s 5 %, a to je ve Sněmovně vše. Vědci uvádí, že podle jejich dat by se do Sněmovny neměla dostat jak ČSSD (4 %), tak ani KSČM (3 %). Těsně před branami by měla skončit i koalice Trikolóra Svobodní Soukromníci TSS se 4 %.

„Naše metoda je designovaná tak, aby se dokázala vypořádat s nereprezentativním vzorkem,“ vysvětluje Matouš Pilnáček ze Sociologického ústavu AV ČR. Výzkum totiž nepracoval s reprezentativním vzorkem. „Standardní předvolební výzkum usiluje o vzorek, který je co nejvíce reprezentativní,“ přidal vědec. „Pak třeba výzkumníci provedou pár drobných, relativně přímočarých metodologických úprav. Příkladem je vážení na minulou volbu. To znamená, že pokud ve vzorku málo lidí uvádí, že v předchozích volbách volili stranu XY ve srovnání s tím, jaká byla realita, dají těmto lidem výzkumníci o něco vyšší váhu. Pak už jen převedou odpovědi respondentů na procenta.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…