Vyhrála Čaputová a Juncker. Ale bylo to trochu trapné, při předávání ceny Evropy...

08.05.2019 7:21

Slovensko je zase v něčem první. Mnozí si pamatují, jak prezident USA Barack Obama obdržel Nobelovu cenu míru 6 měsíců potom, co nastoupil do úřadu. Zuzana Čaputová ho nyní předběhla. V prezidentské kanceláři má sedět až od půlky června, ale již byla prohlášena za Evropskou osobnost roku. Tuto cenu udělil Čaputové server Euronews. A nebyla oceněna sama. Cenu obdržel i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, dále mořeplavec bojující s plastovým znečištěním a dva studenti, kteří chtějí poskytovat vzdělání uprchlíkům.

Vyhrála Čaputová a Juncker. Ale bylo to trochu trapné, při předávání ceny Evropy...
Foto: reprofoto: Týždeň.sk
Popisek: Obálka časopisu Týždeň.sk.

V kategorii osobnost roku byli tři kandidáti. Jednak Lilian Thuram, bývalý francouzský profesionální fotbalista a současný ambasador dětského fondu OSN UNICEF. Dále známá švédská aktivistka Greta Thurnbergová, která stávkuje proti změně klimatu. A nakonec slovenská nastávající prezidentka Zuzana Čaputová, která cenu vyhrála.

Server Euronews už ocenění Čaputové vyhlásil na Twitteru, spolu s odkazem na video z galavečera, kde byly ceny vyhlášeny. Za zmínku stojí, že moderátorka nebyla schopna jméno Čaputové vyslovit a Č na začátku jejího jména četla jako K.

 

Čaputová už na svém twitteru za cenu poděkovala: „Děkuji vám mnohokrát! Jsem cenou poctěna a přijímám ji s pokorou. Bude sloužit jako motivace pro práci, která mě čeká.“

 

 

Pod jejím poděkováním se už začaly množit gratulace. „Gratuluji. Jste rovněž, vedle Grety Thurnbergové, pro mne Evropskou politickou osobností roku,“ píše Julian Rüther.

 

Další gratulace přišla od Marka Nechvátala.

 

Ale objevily se pochyby, že poděkování je skutečně od Čaputové. „Toto nepisala Čaputova, ved ta ani anglicky nevie, možno jej tlmocník, ale nie Čaputka,“ píše Marek Benik.

 

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 20552 lidí
Kategorií, ve kterých se cena udělovala, bylo celkem pět. V kategorii Evropská vůdčí osobnost byla nominována Cecilia Malmströmová, švédská politička v současné době sloužící jako eurokomisařka pro obchod. V komisi José Manuela Barrosa byla eurokomisařkou pro domácí záležitosti. Dále Michel Barnier, francouzský politik, bývalý ministr životního prostředí a v současné době hlavní vyjednavač EU, který stojí za dohodou o Brexitu s Velkou Británií. A třetí nominovaný, který byl vůdčí osobností zvolen, je bývalý lucemburský premiér a dosluhující předseda Evropské komise, Jean-Claude Juncker, jehož osobu a zásluhy snad ani není třeba představovat.

V kategorii podnikatel roku zvítězila dvojice Vincent Zimmer a Markus Kessler. A to za neziskový projekt Kiron, který má uprchlíkům pomoci získat vyšší vzdělání s pomocí informačních technologií. Další nominovaný byl Fredrik Carling, ředitel firmy, která přišla s airbagy pro cyklisty. A nominován byl i jeden Čech, Oliver Dlouhý, zakladatel bookovací služby Kiwi.com.

A v kategorii Evropský inovátor roku zvítězil Yvan Bourgnon, mořeplavec, zakladatel a ředitel organizace Sea Cleaners, která si dala za cíl bojovat proti znečištění oceánů plasty.

Celý článek ZDE

Fotogalerie: - Dvanáct otázek na EU

Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Hayato Okamura
Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Tomáš Peszyński

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

7:36 Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

TÝDEN V MÉDIÍCH Komunisté častovali své odpůrce mnoha ošklivými výrazy, ale o podřezávání sviní se n…