Výkaly a odpadky mezi jídlem. Šíření viru? Expert promluvil o Číně, dobrou chuť

29.01.2020 12:48

Někdejší dlouholetý zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler v rozhovoru pro server Aktuálně.cz konstatoval, že za určitých okolností může čínský koronavirus ohrozit i čínský komunistický režim, který celých 50 dní výskyt koronaviru tajil.

Výkaly a odpadky mezi jídlem. Šíření viru? Expert promluvil o Číně, dobrou chuť
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang jsme navštívili velkovýrobny textilu a továrnu na zpracování bavlny
reklama

Etzler upozornil, že zvenčí možná vypadá čínská komunistická vláda jako velmi pevná, ale ve skutečnosti prý stojí na hliněných nohou a krizová situace většího rozsahu může komunistického obra povalit.

Anketa

Stydíte se za premiéra Andreje Babiše?

8%
92%
hlasovalo: 26100 lidí

I mnozí Číňané mi říkají, že změna nastane, ale chce to nějakou jiskru. Například další zemětřesení, které vláda nezvládne. Jestliže bude v Číně za dva měsíce 30 tisíc mrtvých a milion nakažených, vláda má problém. A zcela určitě se bojí, proto dělá taková rozsáhlá opatření, proto třeba premiér jede do Wu-chanu a ukazuje se s pacienty a v roušce. Není to divadlo, teď se čínské vedení opravdu snaží. Všichni vědí, že je to nesmírně vážná situace nejen pro celou Čínu, ale i pro přežití režimu,“ upozornil Etzler.

Číňané jsou prý na komunisty naštvaní, protože první případ koronaviru se v zemi objevil už 1. prosince, ale komunisté to přiznali až 20. ledna, tedy po 50 dnech, kdy se nemoc mohla nebezpečně šířit. Připomíná to katastrofální výbuch jaderné elektrárny Černobyl. Sovětští komunisté také dlouho tajili k jaké katastrofě došlo. A není bez zajímavosti, že čínská vláda zablokovala přehrávání amerického seriálu Černobyl ve své zemi.

Nijak zvlášť se nediví tomu, že se virus rozšířil z jednoho z tržišť. V Pekingu se sice dodržují hygienická nařízení, ale v mnoha menších městech nikoli. Etzler prý na vlastní oči viděl, jak lidé vykonávali malou i velkou potřebu přímo na tržištích. Zvířata i děti si tam časti hrají v odpadcích a výkalech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…