Vykradl Bakala OKD? Věc se prý sune kupředu

3.1.2019 7:47 dop.

Policie dál řeší kauzu firmy OKD. Snaží se zjistit, zda miliardář Zdeněk Bakala společnost, kterou definitivně ovládl v roce 2004, nevytuneloval. Otázkou je, zda a případně kdy kvůli tomu padne nějaké obvinění, nebo bude případ odložen. Kriminalisté totiž prodloužili lhůtu na prověřování.

Vykradl Bakala OKD? Věc se prý sune kupředu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

„Ve věci OKD probíhá prověřování, a to analýza obsahu přijatého znaleckého posudku a dosud opatřeného spisového materiálu. Současně ještě očekáváme doručení dalších listin vyžádaných v mezidobí. Lhůta prověřování byla aktuálně prodloužena do 20. února 2019,“ potvrdil LN na konci loňského roku dozorový žalobce Alexandr Dadam.

Podnět k vyšetřování dodal slovenský finančník Pavol Krúpa ze společnosti Arca Capital vyznamenaný prezidentem Zemanem, když v kauze OKD podal trestní oznámení. Psal se rok 2016. Od té doby kriminalisté věc prověřují. Krúpa má za to, že k tunelování společnosti mohlo dojít skrze bankovní úvěry, které si OKD vzala v roce 2006, ač je vůbec nepotřebovala. Půjčila si 20 miliard korun.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7068 lidí

„V souvislosti s těmito úvěry musely rovněž OKD platit své mateřské společnosti NWR poplatky v řádech desítek milionů korun ročně za poskytnutí záruky za tyto úvěry. Po čerpání výše uvedených úvěrů bylo pouze v letech 2006 až 2007 vyplaceno na dividendách přes 30 miliard korun,“ napsala Arca Capital žalobcům na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Společnosti OKD vznikla podle Krúpy škoda přes půl miliardy korun i tím, že tyto úvěry byly přefinancovány. Jenže zjistit, zda je to pravda a zda byla společnost tímto způsobem skutečně ničena zabírá čas. Vyšetřovatelé ze zabývají dlouhým časovým úsekem let 2006 až 2014, takže prověřit vše podstatné opravdu trvá. Je třeba ověřit výpovědi svědků, pročíst znalecké posudky a tak podobně.

Není přitom bez zajímavosti, že přesuny peněz od OKD k mateřské NWR řeší i švýcarští vyšetřovatelé. V září 2017 o tom informoval pořad Reportéři ČT.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…