Vymažte mě! spílá ,,dezinformátor" Klaus Blatnému. Jeden detail vás zaujme

02.12.2020 11:12

Druhý prezident České republiky Václav Klaus napsal dopis ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému. V něm se ohrazuje proti tomu, že jej oficiální web ministerstva zdravotnictví haní jako konspirátora a dezinformátora. Jde o tvrzení, které ministerstvu dodali nejznámější čeští experti na dezinformace a hybridní hrozby - firma Semantic Visions a také ,,proslavené" Centrum proti terorismu pod Ministerstvem vnitra.

Vymažte mě! spílá ,,dezinformátor" Klaus Blatnému. Jeden detail vás zaujme
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Klaus

Ministerstvo zdravotnictví na oficiálním webu pro komunikaci koronavirové pandemie založilo i rubriku „dezinformace o covid 19“. Na tuto stránku dodává informace firma Semantic Visions datového analytika Františka Vrabela, donedávna jednoho z hlavních expertů na hybridní hrozby z Ruska.

Pan Vrabel tvrdí, že jeho firma má vybudovaný unikátní algoritmus, kterým dokáže rozpoznávat dezinformace. Ministerstvo zdravotnictví již za ministra Romana Prymuly uzavřelo s firmou Semantic Visions dohodu o vyhledávání dezinformací o koronavirové pandemii.

Druhým zdrojem je pak Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které pod Ministerstvem vnitra založil Milan Chovanec a rovněž původně bojovalo především proti „hybridním hrozbám“ z Ruska.

Na stránce dezinformací jsou jednak zmíněny výroky, které prý sabotují postup proti pandemii, například tvrzení, že „antigenní testy jsou nespolehlivé“.

Najdeme zde ale i rubriku „známé osobnosti často propagují dezinformace“.

CELÁ STRÁNKA ZDE

„Výrazně se projevil trend, který můžeme pozorovat po většinu trvání pandemie, a to přebírání výrazných výroků a silných prohlášení veřejně známých osobností a odborníků dezinformačními weby, které je používají pro podporu jimi propagovaných dezinformací a konspiračních teorií,“ varuje ministerstvo.

A jako příklady takových vyjádření uvádí (bez upřesnění, o jaká prohlášení se jedná a co je na nich závadného) imunologa profesora Jiřího Berana (se zatajením jeho akademického titulu) a rovněž bývalého prezidenta republiky Václava Klause.

Druhý český prezident v minulých dnech opakovaně vystoupil s varováním před omezením osobních svobod pod zástěrkou boje proti pandemii. Rozruch vyvolala také jeho absence roušky při veřejném vystoupení 28. října, po kterém policie bombasticky avizovala, že jej oznámí správním orgánům.

 

 

Zařazení mezi „známé osobnosti často propagující dezinformace“ na oficiálním ministerském webu ale Václava Klause rozčílilo a napsal kvůli tomu dopis ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému.

V dopise se ohrazuje proti tvrzení, že jeho výrazné výroky mají sloužit k podpoře dezinformací a konspiračních teorií.

Pokud by taková slova řekl sám Blatný jako politik, Klaus by to bez výhrady akceptoval, k politice totiž vyjádření osobního názoru patří. Něco jiného je ale úřední webová stránka ministerstva zdravotnictví. Tam by se neměly objevovat politické proklamace, ale pouze sdělení skutečně úřední povahy.

„Je nepřijatelné, aby webové stránky ministerstva sloužily k napadání, k dehonestování a k nepodloženým nařčením nejen člověka, který byl dvakrát předsedou vlády a dvakrát prezidentem republiky, ale jakéhokoli jiného občana,“ protestuje exprezident.

Zdůraznil ministrovi, že „oficiální stránky Ministerstva zdravotnictví jsou relevantní úřední cestou ke komunikaci s veřejností“ a pokud se na nich objevují osobní útoky na konkrétní osoby, je to nepřijatelné.

„A je úplně irelevantní, zda ony urážlivé věty sepsali a na ministerský web vyvěsili jeho úředníci, nebo snad dokonce nějaká najatá aktivistická organizace,“ dodává prezident Klaus.

Proto žádá od ministra Blatného vysvětlení, odstranění textu z oficiálních stránek ministerstva a rovněž „abyste z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…