Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

21.06.2021 10:12

Nora Fridrichová zabrousila se 168 hodinami do tématu migrace. V pořadu jeden odborník za druhým tvrdil, že se Babiš snaží získat zpátky své voliče od SPD. „Je v tom určitá nízkost a hraní na velký populismus,“ uvedla v 168 hodinách předsedkyně Sdružení pro integraci a migraci a pro pořad se vyjádřil dokonce i analytik evropského think-tanku. Ale Andrej Babiš ještě před vysíláním zveřejnil čísla. „Fakta a čísla jsou jasná. A pak jsou tady dojmy. Televizních redaktorek,“ rýpnul si poslanec Kolovratník, který se kvůli reportáži hádal s Fridrichovou.

Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo
Foto: Repro ČT24
Popisek: Reportáž 168 hodin o migraci

Andrej Babiš do voleb vnesl opět téma migrace. A tím vzbudil zaujetí u hlavní tváře pořadu 168 hodin, Nory Fridrichové, která začala shromažďovat materiál pro nedělní reportáž. Už s tím byly lehké potíže, když se reportérka Zuzana Černá nepohodla s poslancem ANO Martinem Kolovratníkem, který ji obvinil, že mu brala mikrofon a pokřikovala na něj, že v Česku žádní migranti nejsou. O tom, zda šlo skutečně o pokřikování, se pak Kolovratník hádal s moderátorkou na sociálních sítích.

Fridrichová si naběhla, když si prý špatně přečetla Kolovratníkův příspěvek, ve kterém dokazoval, že na území EU migranti stále přibývají.

Reportáž samotná pak zazněla jako obyčejně v neděli večer a Fridrichová v ní říká, že Andrej Babiš „brnká na migrační strunu“ a snaží se získat zpátky voliče, kteří ANO opustili a přešli k SPD. „Jsou migranti skutečnou hrozbou? Uprchlíků je u nás minimum a většina k nám ani nechce,“ řekla hned v úvodu.

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7181 lidí
Že migranti jsou volební evergreen, se kterým slavil úspěch jak Andrej Babiš, tak Miloš Zeman, mínil Nikola Hořejš, psycholog a analytik společnosti STEM. „To téma migrace je nějakým vzkazem bývalým voličům ANO, dnes voličům SPD, ve smyslu: Podívejte se, mi tu migrační politiku také chceme velmi striktní, taky nechceme kvóty atd. atd.,“ mínil Pavel Ranocha z Kantaru. A že má zaměření na migraci odradit voliče od volby někoho jiného si myslel i politolog Lubomír Kopeček. Podle něho se Babiš snaží vzít voliče i SPD a Přísaze a použít migraci jako zbraň vůči Pirátům.

Ranocha ještě řekl, že pandemii jako téma nemůže Babiš použít, protože v ní podle mínění občanů vláda selhala a Kopeček mínil, že ANO hraje o svou důvěryhodnost.

V roce 2020 do Česka dle policejních statistik přicestovalo nelegálně 7093 migrantů. Z toho skoro polovina z Ukrajiny, a více než tisíc z Moldávie.  Z Afgánistánu pak 149 migrantů a ze Sýrie 124. O Syřanech a Afgháncích však reportér nemluvil, pouze zmínil, že v současnosti je v táborech v ČR 141 zadržených uprchlíků.

Nelegální migrace za rok 2020
Zdroj: ČT – 168 hodin

Magda Faltová, předsedkyně Sdružení pro integraci a migraci uvedla, že se jedná o ty, kteří byli odhaleni při tranzitu přes české země a také o ty, kterým vypršelo oprávnění k pobytu. Podle ní se jedná o zneužití tématu. „Které se do budoucna nejen České republice vymstí. Samozřejmě je v tom určitá nízkost a hraní na velký populismus,“ doplnila.

Dále se v 168 hodinách věnovali premiérovým slovům o islamizaci západních zemí, Babiš tím prý šíří stejné zprávy jako „dezinformační weby“. Že tolik migrantů do Evropy nepřibývá pro 168 hodin potvrzoval i Christian Kvorning Lassen, analytik nezávislého think-tanku zaměřeného na evropský integrační proces Europeum. Migranty prý vytlačuje i Frontex. „Přestože se pohybuje na hraně mezinárodního práva, když vyhání migranty do mezinárodních vod, aby za ně Evropská unie nezodpovídala,“ podotkl. Podle něho je vykreslování „hord migrantů“ a migrace jako probému ČR falešné a nereálné.

Dostalo se i na zpovídání poslanců ANO. Že migrace není nejvážnější problém ČR souhlasil například Ivan Jáč. František Petrtýl odpovídat buď nemohl, nebo nechtěl. „Já si myslím, že tady jde už trochu o politickou kampaň před volbami, než aby to v tuto chvíli bylo tím nejklíčovějším tématem,“ pravila bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová. Podle Julia Špičáka se o hlavní téma nejedná a poslanec se otázal, zda to snad někdo za hlavní téma označil, na což reportérka odvětila, že téma premiér „hodně zmiňuje“.

„Tak jak reagují občané, na co reagují, tak je to jedno z prioritních témat, jedno z více témat. Ne hlavní, ne zásadní, ale jedno z hlavních témat, kterým se stoprocentně budou věnovat všechny strany,“ odpověděl v pořadu Martin Kolovratník. „Ale tady téměř žádní migranti nejsou,“ ozvalo se od Zuzany Černé, ale to už se Kolovratník loučil. „Proč mě přesvědčujete o vašem názoru?“ ptal se Kolovratník a Černá za ním, když odcházel, ještě volala, že to není její názor, ale daty podložený fakt a ptá se, zda je to tak důležité téma.

Na reportáž o migraci ovšem reagoval Andrej Babiš a Martin Kolovratník na twitteru. „V České republice je aktuálně v zařízeních pro zajištění cizinců 128 ilegálních migrantů. Vloni jsme zadrželi 486 osob, letos je to ke včerejšímu dni 493 zadržených osob, takže to stoupá. A migrace je téma příští Evropské rady 24. 6. 2021,“ namítal Babiš na reportáž, která se snaží dokázat, že migrace tématem voleb být nemá. „Fakta a čísla jsou jasná. A pak jsou tady dojmy. Televizních redaktorek,“ přisadil si Kolovratník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…