Výrazná úleva pro občany stižené exekucí. Schillerová s Benešovou představily novinku

01.07.2019 17:19

Šéf kabinetu Andrej Babiš (ANO) je momentálně mimo Česko a tiskovou konferenci po jednání vlády opanovaly tři dámy za hnutí ANO – Ministryně financí Alena Schillerová, ministryně spravedlnosti Marie Benešová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Schillerová novinářům prozradila, že dnešní jednání vlády bylo historicky asi úplně nejkratší.

Výrazná úleva pro občany stižené exekucí. Schillerová s Benešovou představily novinku
Foto: www.pujcka.cz
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Když se dostala ke slovu Benešová, oznámila, že kabinet řešil otázku vícečetných exekucí. Chceme přijmout taková opatření, která by omezila počet podávaných exekučních návrhů.

Anketa

Vadí vám, že prezident Zeman zatím nepřijal demisi ministra kultury Staňka?

6%
90%
hlasovalo: 28123 lidí

Vícečetným exekucím by podle ČTK měla zabránit také paušálně stanovená náhrada hotových výdajů za úkony v první fázi exekučního řízení a povinná záloha na náklady exekuce. Poplatek a povinnou zálohu by měl na počátku exekuce vynakládat věřitel. „A proto bude nucen předem zvážit, zda jsou majetkové poměry povinného takové, aby pohledávka mohla být úspěšně vymožena,“ stojí v předkládací zprávě.

Dalším opatřením je zavedení lhůty, po jejímž uplynutí by soudní exekutor byl povinen zastavit bezvýslednou exekuci bez návrhu a bez souhlasu oprávněného.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že novinky podle ní mohou dlužníkům prospět. „Jestliže on neví, odkud přijde nějaká další exekuce, to je nedobrý stav. Koncentrace k jednomu exekutorovi, kde je jeden exekutor a jeden dlužník, je krok správným směrem,“ uvedla. Schválení návrhu ocenila na Twitteru i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Novela navrhuje také stanovit paušální výši náhrady nákladů plátce mzdy za úkony, které je povinen provádět v rámci exekuce srážkami ze mzdy. Úpravy se má dočkat i postup v případě úpadku soudního exekutora a předávání exekutorských úřadů a překládání soudních exekutorů. Zveřejněním rozhodnutí o úpadku je ze zákona pozastaven výkon exekutorského úřadu. Předpisem se nyní bude zabývat Sněmovna.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…