Výrobci autolékárniček zvažují žalobu na stát. Přišli o zisky

16. 7. 2011 19:26

Před půl rokem zahrnulo ministerstvo dopravy do povinné výbavy autolékárniček resuscitační masku, nyní ji ale opět vypouští. To způsobilo nečekané potíže výrobcům autolékárniček, kteří začali resuscitační masky produkovat ve velkém. Nyní mají plné sklady nepotřebného zboží a zvažují žalobu za zmařenou investici.

Výrobci autolékárniček zvažují žalobu na stát. Přišli o zisky
reklama

Nová vyhláška ministerstva dopravy platí od 19. července a po pouhém půlroce zrušila povinnost mít lékárničku vybavenou resuscitační maskou. Výrobci přitom investovali nemalé částky do výroby a dokonce do patentování nových technologií resuscitačních masek.


„Máme na skladě milion autolékárniček s resuscitačními maskami. Tolik zboží po změně vyhlášky prodáme nejdříve za 30 let," postěžoval si serveru iDnes.cz Ladislav Demel z firmy D. A. S. Advokáti se ale shodují na tom, že jakékoliv úvahy o žalobě jsou bezpředmětné.

„Nenapadá mě žádná právní úprava, o kterou by se výrobci mohli opřít. Musel by existovat alespoň konkrétní závazek nebo příslib českého státu. Takto to vypadá, že jejich podnikatelský záměr jednoduše nevyšel. Stát negarantuje, že se vyhlášky ministerstev nezmění," říká právník Daniel Weinhold, jehož kancelář se zabývá spory o zmařené investice.

Resuscitační maska v lékárničce? Lobbing!

Firma Avicenna po schválení povinné resuscitační masky dokonce patentovala masku, která je vhodná pro laiky, a proto se hodí do autolékárniček. Konkurenci se ale nezdá načasování samotného patentu na dobu, kdy ještě nebylo jisté, jak bude nová povinná výbava vlastně vypadat. Zazněly proto spekulace o tom, že maska byla do lékárniček zařazena na základě lobbingu. Podle ministerstva vnitra totiž plně dostačuje resuscitační rouška.

„Resuscitační rouška plně postačuje. Resuscitační maska je nadstandardem a její výhodou je pouze etický aspekt," uvedlo ministerstvo zdravotnictví v připomínkovém řízení v roce 2009.

Související:
Bárta připomíná řidičům nové autolékárničky
Štětina (VV): Za novými autolékárničkami byl byznys
Další změna autolékárniček. Nejspíš se budou vracet resuscitační masky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…