Výrobci autolékárniček zvažují žalobu na stát. Přišli o zisky

16.07.2011 19:26

Před půl rokem zahrnulo ministerstvo dopravy do povinné výbavy autolékárniček resuscitační masku, nyní ji ale opět vypouští. To způsobilo nečekané potíže výrobcům autolékárniček, kteří začali resuscitační masky produkovat ve velkém. Nyní mají plné sklady nepotřebného zboží a zvažují žalobu za zmařenou investici.

Výrobci autolékárniček zvažují žalobu na stát. Přišli o zisky

Nová vyhláška ministerstva dopravy platí od 19. července a po pouhém půlroce zrušila povinnost mít lékárničku vybavenou resuscitační maskou. Výrobci přitom investovali nemalé částky do výroby a dokonce do patentování nových technologií resuscitačních masek.


„Máme na skladě milion autolékárniček s resuscitačními maskami. Tolik zboží po změně vyhlášky prodáme nejdříve za 30 let," postěžoval si serveru iDnes.cz Ladislav Demel z firmy D. A. S. Advokáti se ale shodují na tom, že jakékoliv úvahy o žalobě jsou bezpředmětné.

„Nenapadá mě žádná právní úprava, o kterou by se výrobci mohli opřít. Musel by existovat alespoň konkrétní závazek nebo příslib českého státu. Takto to vypadá, že jejich podnikatelský záměr jednoduše nevyšel. Stát negarantuje, že se vyhlášky ministerstev nezmění," říká právník Daniel Weinhold, jehož kancelář se zabývá spory o zmařené investice.

Resuscitační maska v lékárničce? Lobbing!

Firma Avicenna po schválení povinné resuscitační masky dokonce patentovala masku, která je vhodná pro laiky, a proto se hodí do autolékárniček. Konkurenci se ale nezdá načasování samotného patentu na dobu, kdy ještě nebylo jisté, jak bude nová povinná výbava vlastně vypadat. Zazněly proto spekulace o tom, že maska byla do lékárniček zařazena na základě lobbingu. Podle ministerstva vnitra totiž plně dostačuje resuscitační rouška.

„Resuscitační rouška plně postačuje. Resuscitační maska je nadstandardem a její výhodou je pouze etický aspekt," uvedlo ministerstvo zdravotnictví v připomínkovém řízení v roce 2009.

Související:
Bárta připomíná řidičům nové autolékárničky
Štětina (VV): Za novými autolékárničkami byl byznys
Další změna autolékárniček. Nejspíš se budou vracet resuscitační masky

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

14:49 Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

„Hašek prošustroval miliony a teď je za krále hlupáků“, i takto se dnes na Slovensku mluví o slavném…