Výročí, o kterém se skoro nemluví. Před třemi lety vystříleli islamisté pařížský klub Bataclan

13.11.2018 22:09

Francie si v úterý připomíná třetí výročí teroristických útoků v Paříži, při kterých v různých částech hlavního města zemřelo 130 lidí. Piety se zúčastnili premiér Edouard Philippe a starostka Paříže Anne Hidalgová. Podle agentury Reuters před divadlem Bataclan hodnostáři společně s primátorem Londýna Sadiqem Khanem přečetli jména obětí. Jinde se ale teroristický útok na Paříž moc nepřipomíná.

Výročí, o kterém se skoro nemluví. Před třemi lety vystříleli islamisté pařížský klub Bataclan
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

Při nejtragičtějším francouzském útoku od druhé světové války zemřelo 130 lidí. Přesně před třemi lety zaútočili teroristé v Bataclanu a zabili 90 lidí. Dalších čtyřicet zavraždili v kavárnách Carillon a Petit Cambodge, baru La Belle Équipe a na několika dalších místech. Kromě toho více než 400 bylo zraněno, mnoho z nich vážně. Podle agentury Reuters sedm útočníků bylo zabito, z nichž většina měla francouzské nebo belgické občanství. Několik z nich bojovalo v Sýrii a všichni byli přívrženci Islámského státu.

V úterý francouzský ministr vnitra Christophe Castaner varoval, že hrozba teroristických útoků je stále vysoká. „Hrozba zůstává zvýšená, i když se změnila,“ řekl podle agentury Reuters BFM TV. „Zároveň se rozšířily naše služby a  schopnost silněji zasahovat, a to ve smyslu náboru a udělených pravomocí směrem k DGSI,“ řekl s odkazem na francouzskou bezpečnostní a zpravodajskou agenturu.

Islámský stát prohlásil odpovědnost za útoky v Paříži a uvedl, že jsou odplatou za účast Francie na leteckých útocích proti islámským státním cílům v Sýrii a v Iráku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…