Včera uplynulo 80 let od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim Rudou armádou. Což si připomínali jak čeští, tak světoví politici. Výročí se neobešlo bez kontroverzí, například když Vít Rakušan zkoušel výročí použít proti americkému miliardáři Elonu Muskovi.
Stejně tak ve Velké Británii. Tam připomněli holokaust, koncentrační tábory, nacisty, ale ne židy. Televize ITV ve známém ranním pořadu Good Morning Britain měla segment, ve kterém moderátorka Ranvir Singhová uvedla, že král Karel III. bude první britskou hlavou státu, která navštíví koncentrační tábor Osvětim v rámci výročí osvobození tábora. „Šest milionů lidí bylo v koncentračních táborech zabito během druhé světové války, stejně jako dalších několik milionů, protože byli Poláci, invalidé, gayové nebo náleželi k jiné etnické skupině,“ uvedla moderátorka.
Následně se program věnoval státníkům, kteří do Osvětimi přijedou, aby si vyslechli příběhy přeživších, u kterých reportér na místě podotkl, že to může být poslední kulaté výročí, kdy se přeživších sejde tolik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta