Vyšetřování u Zemana? H*vno platné, ulevil si Schwarzenberg

29.09.2020 8:54

Někdejší kancléř prezidenta Václava Havla Karel Schwarzenberg (TOP 09) zhodnotil současnou kauzu kancléře Vratislava Mynáře, jenž měl na Pražském hradě domlouvat prodej soukromého dolu čínské firmě. Mynář podle Schwarzenberga spolu s prezidentem Milošem Zemanem předvedli úpadek státu. Píše to server Seznam Zprávy.

Vyšetřování u Zemana? H*vno platné, ulevil si Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Mynář svůj obchod hájil tím, že Hrad je pro to určeným místem. Schwarzenberg však oponuje, že toto není žádná ekonomická diplomacie. Podle jeho slov by se celou věcí měl zabývat sám prezident. "Bohužel to všechno se děje pod jeho ochranou," poznamenal Schwarzenberg. 

"Teoreticky by se tím mohl zabývat každý poslanec. Kdyby se do toho opravdu vydal. Ale bude to ho..o platné, protože dokud tady existuje prezidentská ochrana – dotyčný je člen jeho nejužšího týmu –, tak ty šance vidím mizerně. Ale snad se jeden do toho boje dá," dodal dále. 

Schwarzenberg za dob svého kancléřství žádný kodex neměl. Podle svých slov nebyl ani potřeba. "My jsme sami věděli, jak se chovat, když člověk sloužil Václavu Havlovi," uvedl. Následně rozporoval, že by Mynářovy kroky byly ekonomickou diplomacií. "Je to strašný úpadek politické kultury. Ba nejen kultury, i morálky," zmínil. 

"Kancléř jako šéf Kanceláře prezidenta republiky je nejvyšší postavený úředník. Nemá být politik. Nemá dělat vlastní politiku, nýbrž jenom to, k čemu prezident dává pokyn, co nařizuje. A měl by býti ve svém chování, poněvadž je také ve středu pozornosti, opravdu vzorem pro všechny ostatní úředníky," zdůraznil dále Schwarzenberg.

Závěrem byl Schwarzenberg tázán, jak by Mynářovi vysvětlil, že to, co udělal, se nedělá. "Je těžké barvoslepým vysvětlit obraz. Dokud sám nemá jistý cit pro morálku a chování v takové pozici, asi mu těžko mohu něco vysvětlit. Buďto má výchovu, má to v sobě, nebo ne," uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…