Vysoké školy se obávají omezení své autonomie. Hrozí od Dobeše

14.10.2011 10:02

Pracovní verze věcného záměru zákona o vysokých školách není pro akademiky vůbec veselé čtení. Do chodu univerzit budou moci výrazně zasahovat takzvané rady, jejichž složení bude i věcí ministra školství. Podle informací Lidových novin by jmenoval třetinu členů stejně jako rektor a akademický senát školy.

Vysoké školy se obávají omezení své autonomie. Hrozí od Dobeše

S novým orgánem - radou vysoké školy - počítá pracovní verze věcného záměru zákona o vysokých školách. Nahradit by měl dosavadní správní rady. „Chtějí to změnit tak, že rada bude mít větší kompetence. Má se vyjadřovat ke všem důležitým záležitostem, například volbě rektora, schvalování strategických materiálů či statutu univerzity," řekl Lidovým novinám předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Třetinu členů rady by navrhoval rektor, třetinu akademický senát školy a třetinu ministr. To se vysokým školám vůbec nezamlouvá, protože není jasné, podle jakého klíče by ministr svou třetinu jmenoval. Panují obavy, že se do rady dostanou regionální politici a podnikatelé, kteří už nyní sedí v takzvaných správních radách, jež ale mají pouze dozorčí pravomoc.

Do rad vysokých škol politici a průmyslníci nepatří

Z pronikání lidí, kteří by v radách prosazovali své partikulární zájmy, má obavy i Česká konference rektorů. Kritika zazněla při veřejném slyšení na téma vysokoškolská reforma i na půdě Senátu. „Ať jsou v radě lidé, kteří nepůsobí na dané škole, ale ať to nejsou průmyslníci a politici, ale intelektuální sféra," poznamenal pro LN Libor Pátý, který působil na Matematicko-fyzikální fakultě UK.

Poprvé se o radách vysokých škol zmínil ministr školství Josef Dobeš minulý týden na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. „Tam je velký prostor pro průmysl a ekonomy, aby mluvili do koncepce vysokých škol," překvapil Dobeš. Věcný záměr zákona chce předložit vládě koncem října a do června 2012 má být hotové paragrafové znění.

K věci:

Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit 

Dobeš odvolal náměstka pro VŠ. Nahradí ho exrektor Wilhelm 

Reforma VŠ zavede kontrolu kvality nebo slučování škol 

Foto: wikimedia

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …