Výstava V náruči památkové péče. Městské památkové zóny Pardubického kraje poprvé v Pardubicích

30. 5. 2016 19:21

Od pátku 20. května je v budově někdejší pardubické reálné školy k vidění putovní výstava V náruči památkové péče. Městské památkové zóny Pardubického kraje. Expozice pardubického pracoviště Národního památkového ústavu vznikla v loňském roce u příležitosti výročí prohlášení devatenácti městských památkových zón v našem kraji, jež tvoří sídla s různou historickou důležitostí a urbanistickou formou – od přemyslovských královských měst po podhradské osady a agrární trhová městečka. O kráse a rozmanitosti těchto „klenotů mezi městy“ se můžete ve foyer sálu Jana Kašpara na Komenského náměstí přesvědčit až do pondělí 4. července, kdy se výstava přesouvá na státní hrad Litice.

Výstava V náruči památkové péče. Městské památkové zóny Pardubického kraje poprvé v Pardubicích
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Výstava je součástí série akcí pořádaných u příležitosti uvedeného výročí, tedy dvaceti pěti let od vyhlášení šestnácti městských památkových zón v roce 1990 a dvaceti let od prohlášení dalších třech významných zón v roce 1995 na území Pardubického kraje a byla realizována pod záštitou JUDr. Martina Netolického, Ph. D., hejtmana Pardubického kraje, a díky finanční podpoře Pardubického kraje. Aktivity probíhaly, probíhají a budou probíhat i v následujících letech nejen v našem kraji, ale též v dalších krajích a jejich hlavním cílem je prezentovat účel, výsledky a smysluplnost soustavné památkové péče v památkově chráněných sídlech. Představena je proto v prvé řadě historie a vývoj jednotlivých zón, stejně jako jejich památkové hodnoty a dominanty. Prezentovány jsou však i vybrané pozitivní příklady obnovy a restaurování památek či nezastupitelná role dotačních programů.

Jak bylo výše naznačeno, na výstavu navazují další tematické aktivity, mj. komentované prohlídky jednotlivých zón, přednášky a programy pro dětské kolektivy, vše je vždy přizpůsobeno lokaci výstavy v jednotlivých zónách. Podobné aktivity chystáme v současné chvíli i v samotných Pardubicích.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Pardubickém kraji poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, tzn. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Mimo to zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky, podílí se na jejich evidenci, spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií i dalších odborných podkladů ke kulturním památkám a provozuje veřejně přístupnou, odbornou knihovnu. Odborníci z řad zaměstnanců ústavu se rovněž účastní odborných konferencí, seminářů a kolokvií, participují na přednáškách, komentovaných prohlídkách, programech pro školní kolektivy a dalších aktivitách určených pro veřejnost. Další informace najdete na www.npu.cz, respektive http://www.npu.cz/uop-pa/, případně na Facebooku (Pardubičtí památkáři aneb novinky nejen z Příhrádku)

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili

11:15 VIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili

Italský ministr vnitra Matteo Salvini ustoupil premiérovi Giuseppe Contemu. Itálie v sobotu povolila…