Vystoupení, jaké česká politika neviděla. Analytik rozebral, jak Andrej Babiš zválcoval úplně všechny

23. 3. 2016 19:58

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ „Parádně si naběhli na vidle,“ okomentoval situaci opozice při projednávání kauzy Čapí hnízdo v Poslanecké sněmovně mediální analytik Jiří Mikeš. Domnívá se, že veřejnost už manévry s dotacemi nezajímají. „Lidé pochopili, že je to útok na Babiše, že jim ho chtějí vzít a dostat z politiky. Cokoli mohou použít, bude proti Babišovi použito,“ uvedl Mikeš. Myslí si, že i závěr proslovu, kdy Babiš odhalil akcionáře, tedy své děti a bratra jeho partnerky, nebude pro něj minus.

Vystoupení, jaké česká politika neviděla. Analytik rozebral, jak Andrej Babiš zválcoval úplně všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej Babiš se vyjádřil ke kauze Čapí hnízdo
reklama

Anketa

Chcete po včerejším projevu Andreje Babiše na téma Čapího hnízda tohoto politika za premiéra?

71%
29%
hlasovalo: 13463 lidí

Tohle se topce moc nepovedlo. Podle mediálního analytika Jiřího Mikeše ve středeční bitvě v Poslanecké sněmovně měl převahu Andrej Babiš. „Velmi zajímavý byl už souboj o to, kdo své názory sdělí nejdřív. Babiš vystoupil první a přinesl fakta. Mluvil k lidem, kteří se dívají na televizi, srozumitelně a jednoduše. I v závěru, kdy mluvil o rodině, bylo vidět, že má přístup, který na lidi zapůsobí více než všichni Fialové a typ lidí, kteří jsou v Poslanecké sněmovně dlouho a jen mlží a mlží,“ zhodnotil Mikeš.

Už vůbec to, že byla svolána schůze s bodem programu Čapí hnízdo, je podle Mikeše signál, že ostatní strany chtějí dostat Babiše z politiky. „Babiš bude získávat podporu čím dál víc, protože politici, kteří proti němu vystupují, jsou už trochu mimo a nikoho nezajímá, co říkají. Babiše sledovat budou,“ dodal.

Jak to bylo s Čapím hnízdem. To veřejnost prý už nezajímá

Mikeš se domnívá, že pro veřejnost vlastně není podstatné, zda se Babišovi podařilo vysvětlit manévry s dotacemi nebo ne. „Lidi to už nezajímá, pochopili, že je to útok na Babiše, že jim ho chtějí vzít a dostat z politiky. Cokoli mohou použít, bude proti Babišovi použito,“ konstatoval Mikeš s tím, že dotaci odsouhlasili jak Bendl, tak Rath. „Do háje, co to vytahují, když jsou tady miliardové úniky. Projednávat by se mělo to, co udělala Topolánkova a Nečasova vláda,“ uvedl Mikeš. „Chtějí ho z politiky dostat, protože je úplně jiný. Závidí mu, že je úspěšný, umí podnikat, mluví několika jazyky, lidé ho obdivují. Navíc ho podporuje Zeman, který už také kašle na média. Mají strach o své prebendy. Jsou jen politici,“ dodal.

CELÝ PROJEV ANDREJE BABIŠE ZDE

Vicepremiér Babiš vyjmenoval ve svém proslovu spoustu kauz z minulosti a některé politiky volal konkrétně k zodpovědnosti. Opřel se kvůli získávání dotací i do Karla Schwarzenberga: „Proč by ne, když oni dehonestují jeho. Fiala měl pravdu v tom, že šlo o předvolební projev. S tím by se dalo souhlasit, ale oni mu to umožnili. Dali mu šanci. Babiš toho využil a předestřel fakta,“ reagoval Mikeš. Zároveň zmínil, že je důležité, aby vešel v platnost zákon o střetu zájmů. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že Babiš šel do politiky kvůli tunelům předchozích let.

Mikeš: Lidé už mají dost politiků, kteří sedí ve sněmovně a jen blafou a blafou

Vicepremiér Babiš ostře kritizoval přístup médií. Za neobjektivní považuje informování jak Bakalových médií, tak televize Barrandov nebo veřejnoprávní televize. Podle Mikeše bude zajímavé sledovat, jakým způsobem novináři Babišův proslov prostříhají. „Večer to lidem někdo přežvýká, šikovně z toho vytáhnou, co by mohlo Babiše poškodit. Uvidíme, jak se které médium zachová. Co si budeme povídat, veřejnoprávní média hrají nějakou podivnou roli. Vyberou si to, co se jim hodí do jejich politiky. Předpokládám, že někteří se budou snažit být objektivní, ale co je podstatné… Lidi noviny už moc nečtou. Bude důležité, o čem si lidé budou povídat na sociálních sítích. Veřejnost už má dost politiků, kteří léta sedí v Poslanecké sněmovně a blafou a blafou. Uvidíme, co z toho vytáhne Česká televize,“ zhodnotil Mikeš, který se domnívá, že lidé spíš než média sledují sociální sítě a baví se v hospodách.

„Politické strany nad nimi ztrácejí kontrolu, a proto potřebují Babiše dostat rychle pryč z politiky, a to čím dřív, tím líp. Už ohrožuje všechny politické strany. Bude mě zajímat, jak se k tomu vyjádří pan prezident, pokud se ho někdo zeptá. Ale komentáře v novinách? Dá se očekávat, jak budou psát,“ podotkl. 

Mikeš: Babiš využil situaci. Je to tvrdý bojovník

Analytik k proslovu Andreje Babiše dále upozornil: „Myslel jsem si, že Babiš situaci využije. Opozice si parádně naběhla na vidle.“ Spory v koalici jsou zřetelné, přesto situaci Mikeš na pád vlády nevidí. „Zase se dají dohromady, protože je čekají volby, finanční plány a tak dále. Budou chtít koalici udržet. I Sobotka a KDU-ČSL by nebyli vedle z toho, kdyby Babiš řekl, že to balí, asi by proti tomu nic neměli. Babiš je ale tvrdý. Prošel byznysem, kde je konkurence, je to tvrdý bojovník. Konkurence je neúprosná a musí to být. Chtěli ho odvolat a nepovedlo se jim to,“ uzavřel Mikeš.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…