Vystrčil: Děkuji voličům, že nevěřili pomluvám o mně. Vědí, jak žiji

28.09.2022 11:35

Hned dva servery pozvaly k duelu předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a jeho vyzyvatelku za ANO Janu Nagyovou. A Nagyová dvakrát odmítla přijít. Zato Vystrčil přišel a prostor, který se mu hned dvakrát otevřel, bezezbytku využil. Upozornil mimo jiné, že za Janu Nagyovou teď mluví Andrej Babiš, který o něm spolu se svým marketingovým týmem šíří nepravdy, pokud ne přímo lži. Babiš k tomu má k dispozici téměř nekonečné množství lidí a nekonečné množství peněz. Vystrčil proti této mašinérii staví slušnost, se kterou hodlá uspět.

Vystrčil: Děkuji voličům, že nevěřili pomluvám o mně. Vědí, jak žiji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Asi nejsledovanější bitva v letošním druhém kole senátních voleb proběhne v Jihlavě mezi stávajícím předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a Janou Nagyovou, spoluobviněnou Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, která má podle Babiše Vystrčila v Senátu nahradit.

Internetová televize DVTV chtěla dát oběma kandidátům prostor k přímému střetu ještě před druhým kolem senátních voleb. Miloš Vystrčil výzvu vyslyšel. Jana Nagyová však nepřišla. Prý bude raději mezi svými voliči. Vystrčilovi se tak otevřel prostor, ve kterém popsal, co teď při senátní kampani zažívá.

„Ten poslední týden jsem zažil věci, které jsem zatím v žádné kampani nezažil. Dozvěděl jsem se o sobě tolik nepravd a pomluv, které byly šířeny po celém mém senátním obvodu, že jsem hrdý na voliče, kteří mi nakonec dali 45 procent hlasů (v prvním kole). Chci jim za to tady velmi poděkovat, že neuvěřili tomu, co si mohli přečíst, ale že věří tomu, co jsem tam po celou dobu, co tam žiji, a to je vlastně od narození, dělal,“ poznamenal Vystrčil.

„Kde přesně vás ta kampaň trefila do slabin?“ zeptala se na to konto moderátorka Daniela Drtinová.

Vystrčil odvětil, že nedostal ránu do slabin, jen upozornil, že se těžko bojuje proti nepravdám, když se tyto nepravdy šíří v dopise, který dorazí každému voliči do domácnosti a k tomu se ještě tyto nepravdy opakují např. na Facebooku.

„Třeba se o sobě dočtete, že při tom všem, co vlastně děláte, jste ještě pořád také zaměstnancem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. A vy už tam přitom 4 roky nepracujete. Nebo se dozvíte, že jste předseda regionálního sdružení ODS, I když jím už dávno nejste, protože už je to Eva Decroix. ... A pak je ještě lidem předestřeno, že to, že jste začal v politice, lidově řečeno, od píky, tak je to vlastně špatně. To jste nejdřív 4 roky obyčejným zastupitelem, pak radním, ale to jste ještě chodil do jiné práce, pak jste byl nějakou dobu starostou, pak jste byl na kraji a teď jste v Senátu, tak to je vlastně špatně. To měl asi být člověk rovnou premiérem,“ jal se Vystrčil vysvětlit a vyvrátit jeden nesmysl za druhým, které se k voličům dostávají v dopise s cílem ho pošpinit.  

„Já si myslím, že to není férová kampaň Andreje Babiše. To on tam tu kampaň dělá. Já myslím, že jste spíš proti mně měli dneska posadit Andreje Babiše, protože kdybych spočítal ten čas, který během kampaně namluvil Andrej Babiš a který mluvila Jana Nagyová, tak Andrej Babiš toho namluvil mnohem více,“ pokračoval.

Za ty roky v politice už si prý zvykl, že volební klání umí být tvrdá, ale letos je to prý jiné, než jindy. „Přesto se pořád snažím chovat slušně, protože si myslím, že i do politiky, stejně jako do všeho jiného, co děláme, patří slušnost,“ podotkl. Zdůraznil, že kampaň může být tvrdá, ale lidé by v ní neměli lhát.

Předsedovi ODS a premiérovi poděkoval za podporu, které se mu dostává. Považuje ji za dostatečnou. Dal totiž najevo, že by se mu nelíbilo, kdyby Fiala dělal kampaň za něj, jak se to děje v případě Jany Nagyové, za kterou na Jihlavsku mluvil Andrej Babiš, Alena Schillerová a Karel Havlíček. „Takže já vlastně nevím, jak na ni reagovat a o čem s ní debatovat,“ podotkl Vystrčil s tím, že názory Jany Nagyové vlastně nezná.

„Je to teda naprosto zvláštní boj, protože na jedné straně tady je senátor Miloš Vystrčil a můj volební tým do deseti lidí, který je částečně tvořen z dobrovolníků a sem tam ještě někdo pomůže navíc, ale pak je tu na druhé straně nekonečně peněz, nekonečně lidí, několik bývalých ministrů, potom i kandidátka. Takhle asi ten boj vnímám. Nějak se s tím popasujeme,“ vyložil svůj pohled na kampaň Vystrčil.

Pro to, aby byl zvolen znovu, udělá maximum a věří, že si voliči vyhodnotí to, co pro region reálně dělá.

„To pak taky vidíte, že oni vám snad vyčítají i to, že já jsem spoluzakládal Občanské fórum. Ale kdybych já nezakládal se spoustou dalších lidí Občanské fórum, tak tady Babiš dneska nemá 24 miliard, protože by to nevydělal. On přece musí být rád, že tady je svoboda a demokracie. Nebo není rád? A on mi vyčítá, že jsem zkušený politik. A on teda nemá rád zkušené politiky? Mě by nenapadlo vyčítat třeba zkušenému reportérovi, že svoji práci dělá už moc dlouho a už by měl dělat něco jiného,“  poznamenal Vystrčil.

Tlak, který vyvíjí hnutí ANO, podle Vystrčila naznačuje, že někomu jde o všechno. „Ať si každý sám zváží o co."

„Ale když oni předčítají titulky z novin, včetně novin, který nikdo nečte, protože je to brak, tak to ani nemůžete žalovat, když čtou titulky. Přitom víte sama dobře, že titulky ne vždy dobře vystihují obsah článku. Je to velmi chytře udělaný, musela na tom dělat spousta lidí a je mi z toho smutno a někdy až teda nevolno,“ poznamenal senátor.

Zdůraznil, že vláda není v lehké situaci, protože řeší energetickou krizi, řeší inflaci, řeší snad končící covidovou situaci a i v této situaci postoupilo do druhého kola senátních voleb více než 20 kandidátů koalice SPOLU. I když se na úspěchu hnutí ANO, kde postupovalo 17 kandidátů, ukazuje, že někteří voliči hodnotí vládu kriticky a tak musí věci více vysvětlovat, neměla by podle Vystrčila svou odpovědnou politiku měnit, protože musí myslet i na příští generace.

I Vystrčil však uznal, že některé věci se vládě nepovedly. Vysvětlil to tím, že když něco děláte úplně poprvé, ne vždy se to povede. „Já když jsem něco poprvé vařil, tak se to pak nedalo jíst,“ přiznal.

Rozhovor v DVTV se pomalu nachýlil ke konci.

Stejná situace jako v DVTV se opakovala i na serveru Seznam Zprávy. Marie Bastlová do diskuse pozvala proti sobě Vystrčila a Nagyovou. A Nagyová ani sem nepřišla. Přišel jen Vystrčil a prostor využil k tvrdému úderu proti Andreji Babišovi.

„Vím určitě, že stojím proti velké aroganci, proti polopravdám a lžím, proti velkému množství lidí, proti nekonečnému množství peněz a proti oligarchovi, který má nekonečně mnoho lidí, kteří udělají všechno, co jim řekne. To mě teda velmi motivuje, i když teda musím říct, že moje rodina to tak necítí,“ uvedl v rozhovoru pro podcast Ptám se já Vystrčil. „Věřím, že uspěju,“ dodal. A hned vyzval všechny své podporovatele, aby dorazili ke druhému kolu voleb.

Toto druhé kolo voleb popsal jako referendum o slušnosti. Vyjádřil naději, že lidé zhodnotí práci, kterou v regionu odvádí a nenechají vyhrát někoho, kdo jako obžalovaný pro podvod stojí před soudem.

Andrej Babiš podle Vystrčila dobře ví, že na některé polopravdy není snadné rychle reagovat a proto čeká, s čím ještě přijde ve středu či ve čtvrtek, tedy těsně před volbami. A vyjádřil naději, že se tím lidé nenechají ovlivnit, ať už půjde o cokoliv.

Prozradil, že ve čtvrtek proběhne Koncert pro slušnost, při kterém by na dálku mohla Vystrčila podpořit i Marta Kubišová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …