Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

18.10.2021 17:48 | On-line

Prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a návrat k výkonu prezidentských povinností hodnotí jeho lékaři během následujících týdnů jakožto „nejistý“, oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). O dalším postupu se má jednat již zítra.

Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně
Foto: screen iDNES.cz
Popisek: Tisková konference senátorů ke zdravotnímu stavu prezidenta

Anketa

Bude Fiala lepší premiér než Babiš?

12%
84%
hlasovalo: 26550 lidí

„Jak víte, dnes ráno 18. října obdržel Senát dopis od Ústřední vojenské nemocnice, který je podepsán ředitelem nemocnice panem Miroslavem Zavoralem. Dopis je reakcí na naší žádost, kterou jsme poslali v pátek 15.10,“ započal sdělení Vystrčil.

Dopis nemocnice podle šéfa Senátu obsahuje trojici sdělení. Podle prvního ze sdělení není prezident Miloš Zeman v současnosti schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Podle charakteru onemocnění je „nejistá“ i dlouhodobá predikce stavu Zemana a návrat k výkonu povinností je ve zprávě ohodnocen jakožto „málo pravděpodobný“.

Třetím sdělením nemocnice pak je, že kancléř Vratislav Mynář byl o zdravotním stavu prezidenta republiky informován nemocnicí již ve středu 13. října v osm hodin ráno.

Během následného tiskového brífinku zaznělo, že ačkoliv byl Mynář informován o stavu prezidenta Zemana již během středy, doprovázel přesto následně předsedu Sněmovny Radka Vondráčka do pokoje prezidenta za vědomí, že prezident není schopen plnit žádné pracovní povinnosti.

Dotaz, zdali Vondráček lhal o Zemanově stavu, odmítl předseda Senátu jakkoli komentovat se slovy, že dnes pouze senátoři hodlají informovat o závěrech od ošetřujících lékařů prezidenta.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vystrčil řekl, že nyní se sdělením nemocnice bude zabývat senátní komise, a zítra ve 14 hodin se mají předsedové sněmovních stran společně v Senátu dohodnout na dalším postupu.

Sdělení Senátu předcházel brífink, který svolal Hrad.

Senátoři se dnes od ranních hodin radili, co smí z odpovědi Ústřední vojenské nemocnice ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana zveřejnit, nakonec došlo ke zveřejnění stěžejní trojice bodů ze zprávy.

Zdali bude aktivován článek 66 Ústavy, a jaké to bude mít případně dopady, má být obsahem zítřejších jednání. „Nerad bych předbíhal,“ uvedl k tomu Vystrčil.

Všichni přítomní senátoři však následně při oslovení na jejich osobní názor uvedli, že budou hlasovat pro aktivaci článku 66, který prezidentovi republiky odnímá jeho pravomoci. „Jiná cesta tu není,“ uvedl Václav Láska.

Na tiskovce byl přítomen i Jiří Drahoš: „Po přečtení dopisu pana ředitele Zavorala zbývá jediné. Aktivovat článek 66, není jiná možnost.

Podle prvního místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky by aktivace článku 66 Ústavy neznamenala, že by byl prezident odvolán z funkce; pouze „by tím bylo řečeno, že prezident v současné době není schopen vykonávat své povinnosti“. Podle něj nyní vzhledem k povolebnímu předání moci není jiná možnost, než se o aktivaci článku bavit.

Miloš Vystrčil v reakci na otázky novinářů uvedl, že v dokumentaci z nemocnice nebyla přesná prezidentova diagnóza, ale bylo tam vše, co senátoři potřebovali vědět.

Možnost návratu v následujících týdnech je podle Vystrčila „nepravděpodobná“ a prognóza zdravotního stavu prezidenta je „krajně nejistá“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …