Vystrčil se blýskal na Tchajwanu. Na prosebný dopis o pomoc ohroženému novináři ale nereaguje

03.09.2020 15:48

ParlamentníListy.cz již jednou informovaly o dopise, který byl doručen předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi a ministru zahraničí Petříčkovi. Skupina signatářů, kam patří třeba profesoři Jan Keller a Oskar Krejčí nebo umělci spisovatelka Lenka Procházková, herec Ivan Vyskočil či básník Jiří Žáček, se v něm obrací na funkcionáře se žádostí o pomoc. Australskému novináři Julianu Assangeovi jde o život a pomoci mu možná mohou i Vystrčil s Petříčkem. Zatím ale bohužel drží bobříka mlčení.

Vystrčil se blýskal na Tchajwanu. Na prosebný dopis o pomoc ohroženému novináři ale nereaguje
Foto: reprofoto: YouTube
Popisek: Miloš Vystrčil ve vysílání zahraniční televize
reklama

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil jel na Tchaj-wan?

hlasovalo: 20121 lidí

Britský soud má 7. září rozhodnout o vydání novináře Assangea do USA. Signatáři dopisu se obávají, že by se mu ve Spojených státech nedostalo spravedlivého procesu a že mu v takovém případě hrozí nespravedlivě doživotní vězení, či snad dokonce trest smrti.

Podepsaní dále apelují na Vystrčila jako na člověka vysokých morálních kvalit: „Oslovujeme vás jako člověka, který veřejně deklaruje, že obhajoba svobody slova, boj za lidská práva a respektování demokracie kdekoliv ve světě se pro něj staly životním posláním. S veškerou naléhavostí, která odpovídá závažnosti případu, se na Vás tedy obracíme s výzvou, abyste využil své autority, zachoval se podle svých zásad a intervenoval u svých britských politických protějšků.“ Výzvu podobného znění obdržel i ministr Petříček.

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil jel na Tchaj-wan?

hlasovalo: 20121 lidí
Signatáři mají také obavu, že pokud by byl novinář do USA skutečně vydán, otřáslo by to především důvěrou občanů v celý politický systém: „Pokud by byl Julian Assange do Spojených států vydán, neohrozilo by to jen jeho život, ale také důvěru mnoha lidí v čestnost politiků a v dodržování těch nejvyšších hodnot, k nimž se Vy osobně za všech okolností hlásíte.“

Na dopis, který byl doručen prvního září, zatím nikdo z politiků ani z jejich týmů nereagoval. Assangeův proces se kvapem blíží a novinář již zřejmě nemá mnoho nadějí.  

Novinář a aktivista Assange je zakladatelem serveru WikiLeaks. Ten má na svém kontě mnoho odhalení týkajících se nekalých praktik, zejména vlád USA. Mimo jiné zveřejnil například tajné informace o vojenských operacích v Afghánistánu, Iráku či Jemenu. Časopisem The New York Times byl označen za nejvýznamnějšího světového novináře.

Od roku 2010 je Assange stíhán za údajné znásilnění, sexuální zneužití a nátlak, kterého se měl dopustit na dvou ženách ve Švédsku. Novinář a jeho podporovatelé však tvrdí, že jde o vykonstruovaný proces, za kterým stojí politické síly, které ho chtějí zničit.

Assange se před zatčením skrýval několik let na ekvádorské ambasádě v Londýně, která mu udělila politický azyl. Ten mu byl následně odebrán, což umožnilo britské policii jeho zatčení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

16:10 Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr sepsal obsáhlý text, zamýšlející se nad pozicí České republiky v…