Vystrčil si zoufá: Voda na mlýn skutečným rasistům

15.04.2021 19:20

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je rozladěný z rozhodnutí UEFA, po kterém dostal fotbalista Slavie Ondřej Kúdela stopku na deset zápasů za údajný rasismus. Zatímco útočník skotských Rangers Glen Kamara za napadení Kúdely pěstí dostal stop jen na tři utkání. Do věci se navíc vložil i kancléř prezidenta Vratislav Mynář, který napsal dopis na ústředí UEFA.

Vystrčil si zoufá: Voda na mlýn skutečným rasistům
Foto: KPR
Popisek: Miloš Zeman s dcerou Kateřinou na zápase SK Slavia Praha (foto z listopadu 2019)
reklama

„Nemohu si pomoci. Rozhodnutí UEFA 4 Roofe, 10 Kúdela, 3 Kamara považuji za vodu na mlýn skutečným rasistům a extremistům,“ zhodnotil rozhodnutí Vystrčil.

 

 

Spor s mezinárodním přesahem se rozhořel v březnu při zápase Evropské ligy mezi pražskou Slavií a skotskými Rangers. Útočník černé barvy pleti Glen Kamara osočil Kúdelu z rasistických urážek a celým případem se začala zabývat UEFA.

Ta nyní vynesla verdikty, které pořádně namíchly většinu českých fanoušků. Zatímco Kúdela dostal trest na deset zápasů, Kamara, který ho po zápase fyzicky napadl v útrobách stadionu, vyfasoval stopku jen na tři zápasy. Navíc další hráč Rangers, Kemar Roofe, který kriminálním zákrokem na hlavu zranil gólmana Slavie Ondřeje Koláře, dostal stopku jen na čtyři zápasy.

Jak naznačuje Vystrčil, taková nespravedlnost ihned začala rezonovat českým internetem a objevily se stovky rasistických komentářů a urážek. Nespravedlivé rozhodnutí tak vlastně jen vyvolalo opravdové „útoky“ na černochy ve službách Rangers.

Rozhodnutí se nelíbí dokonce ani Hradu, jehož jménem kancléř Vratislav Mynář napsal otevřený dopis vedení UEFA. „Rozhodnutí UEFA je vrcholem pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům,“ píše Mynář podle informací serveru Seznam Zprávy.cz.  

„Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu,“ píše naštvaný Mynář.

„Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí,“ dodává Mynář v narážce na fakt, že čeští fotbalisté nepoklekli před zápasy na území Británie, kde se v poslední době kleká jako gesto podpory hnutí Black Lives Matter.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle Mynáře je s obsahem dopisu seznámen také prezident Miloš Zeman a souhlasí s ním. „Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým,“ píše v dopisu Mynář.

Ten se podobně jako Vystrčil bojí, kam může takové nespravedlivé rozhodování v budoucnu vést. „Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit,“ dodává Mynář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…