Vytrvalý analytik od Bakaly. Opět se pustil do dvojkoalice lidovců se Starosty

30.06.2017 21:37

Hlavní analytik týdeníku Ekonom, který patří uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi, David Klimeš je velmi skeptický k připravované dvojkoalici KDU-ČSL a STAN. I z toho důvodu ve svém komentáři na serveru iHNed.cz prosí lidovce, aby si své úmysly rozmysleli.

Vytrvalý analytik od Bakaly. Opět se pustil do dvojkoalice lidovců se Starosty
Foto: KDU-ČSL, STAN
Popisek: Logo koalice Lidovců a Starostů

Klimeš zřejmě reaguje na průzkumy veřejného mínění, které prozatím dvojkoalici ponechávají za branami Poslanecké sněmovny. Jako uskupení dvou stran totiž musí získat deseti procent, k nimž se sice v některých průzkumech blíží, ale nepřekročili ji. „Touha po riskování má končit tam, kde začíná odpovědnost za půl milionu hlasů,“ varuje Klimeš před tím, že případné propadnuté hlasy by mohly díky volebnímu systému pomoci Andreji Babišovi (ANO) k sestavení jednobarevné vlády. 

Prosí tak lidovce, ať přihlásí do voleb jen lidoveckou kandidátku s podporou Starostů. „Pozdě pak bude na lkaní lidovců, že místo toho, aby v Babišově vládě získali vicepremiérský post, tak mu jen dopomohli k jednobarevné vládě. A hlavně to bude špatné pro náš politický systém. Ať už Babiše máme rádi, či ne, naše vlády jsou nastaveny na koalice dvou tří stran. A nyní by tu najednou vládla jedna strana, kterou by nepodporovalo o moc více než jen třetina voličů,“ sdělil Klimeš. 

  • Původní text ZDE

„Aby bylo jasno: stále není vůbec vyloučeno, že se vše zadaří a lidovci se Starosty budou mít jeden z nejsilnějších poslaneckých klubů. Ale aby jejich odvaha nebyla jen hloupým riskem, je potřeba mít alespoň trochu jistoty. A tou rozhodně lidovci nyní nedisponují,“ podotkl Klimeš s tím, že lidovci sice oprášili starý luxovský koncept třetí síly, vše se zdá na dobré cestě, ale stejně to překročení desetiprocentní hranice nevychází. 

„Kde tedy inženýři z KDU udělali chybu? Příliš se spolehli na regionální úspěchy Starostů. To, že někdo pravidelně v krajských volbách volí Starosty, rozhodně neznamená, že je bude volit i do Sněmovny. A preference to už celkem jasně ukazují,“ sdělil Klimeš rázně. Některé výzkumy podle něj dokonce ukázaly, že zvlášť by obě strany získaly více hlasů než společně.

Závěrem uvedl, že lidovci sice zaslouží poklonu za odvahu, ale nyní už je třeba pragmatismus. „Pokud se k vám nepřidá Karel Gott nebo Jaromír Jágr, zrušte volební koalici a přihlaste do volebního boje jen svou kandidátku s podporou Starostů. Máte na to čas do 15. srpna do 16 hodin,“ uzavřel Klimeš, který už dvojkoalici KDU-ČSL a Starosty varoval před týdnem, kdy je stejně tak vyzýval, aby nešli do voleb společně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

11:50 Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

Hnutí Žít Brno ústy náměstka brněnského primátora Matěje Hollana navrhuje, aby Brno přijalo několik …