Vývoj pandemie potvrdil, že vláda očkovací strategii zvolila zcela špatně, varuje Sehnal

30.07.2021 8:22

Model očkování proti covidu zvolený českou vládou se prý opět ukazuje jako špatný. “Kdybychom šli cestou očkování podle potřeb cestování a mobility, nemoc by se tolik nešířila,” uvádí Pavel Sehnal z Aliance pro budoucnost. Senioři izolovaní doma podle něho nemoc šířit nemohli, spíš je nakazili mladší členové rodiny.

Vývoj pandemie potvrdil, že vláda očkovací strategii zvolila zcela špatně, varuje Sehnal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost

V České republice je dnes očkováno dvěma dávkami už 45 procent lidí. “Připočteme-li k tomu, že zhruba dalších deset procent jsou děti do 10 let, které se pravděpodobně očkovat nebudou, pak můžeme hovořit o tom, že šest milionů lidí je v zóně bezpečnosti. Tři až čtyři miliony covid-19 prodělalo, z nichž část se pak nechala naočkovat, lze tak přičíst další cca jeden a půl milionu lidí, co mají protilátky v důsledku prodělané nemoci,” počítá šéf Aliance pro budoucnost.

Anketa

Je nutné nařídit očkování proti covidu-19 v Česku jakožto povinné?

9%
89%
hlasovalo: 18488 lidí

“V současné době je plně imunizováno šest a půl milionu lidí plus milion dětí. Zbývá nám proočkovat asi dva a půl milionu lidí, což při současném tempu očkování to vychází, že v průběhu podzimu budeme schopni naočkovat všechny lidi,” předpovídá Sehnal.

Stále prý ovšem platí, že vláda špatně stanovila priority a udělala pouze segmentaci podle věku, kdy začala očkovat od lidí 80 plus, na rozdíl od amerického modelu, kdy se očkovalo od 16 či 18 let. “Mám zajímavou osobní zkušenost za svého okolí typu “naše malá to přinesla ze školy, náš mladej to přinesl ze soustředění”. Ve svém okolí jsem nezažil situaci, že by do některé rodiny zatáhl onemocnění covid-19 nějaký senior,” popisuje. 

“Většinou se jednalo o mladé členy domácnosti, co se nakazili jinde mezi mládeží a nemoc přinesli do rodiny, kde ji pak prodělali dva až tři další členové. Z tohoto pohledu se ukazuje, že americký model očkování byl správný a funkční, zatímco ten český jít opačnou věkovou cestou nebyl zvolen správně. Očkovat lidi, co jsou v domácí izolaci a nikam nechodí a tedy se nepodílí na přenosu nákazy nedává smysl. I tak byli v bezpečí, nemoc k nim mohli přinést mladí neočkovací členové rodiny,” pokračuje politik.

Teď podle jeho slov samozřejmě hrozí, že po letních prázdninách se počty nakažených zvýší a bude to vlivem, že se lidé vrátí z dovolených a to právě bude ten dva a půl milionu dosud neočkovaných. Může to způsobit vzedmutí další, nejspíš už čtvrté, vlny pandemie. Vláda měla dříve uvolnit vakcinaci bez rezervace, protože lidé, co chtěli vycestovat, nepochybně by využili možnosti se vakcinovat dříve. Bylo by to uplatnění tržního chování, kdy by první byli lidé, kteří vakcínu potřebují s ohledem na způsob svého života. Kastování podle ročníků bylo nevhodné a neefektivní,” konstatuje Pavel Sehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Neposlouchejte je, ta jejich nařízení. Spusťte odpor!“ Daniel Landa rozvášnil dav. To nebylo vše: Točte je, bolševiky!

9:07 „Neposlouchejte je, ta jejich nařízení. Spusťte odpor!“ Daniel Landa rozvášnil dav. To nebylo vše: Točte je, bolševiky!

Odpor proti nesmyslnostem politiků vyhlásil na setkání se svými přívrženci Daniel Landa při setkání …