Výzkum nabořil mýty: Lidé z Prahy a vysokoškoláci nesnášejí Romy ještě více než zbytek společnosti. A ani na Židy se moc netváří

09.02.2018 10:59

Ústav pro studium totalitních režimů společně za pomoci sociologů provedl výzkum o vztahu Čechů k Romům a Židům. Výsledky odhalily, že nejméně sympatičtí jsou Romové a Židé Pražákům, tyto negativní postoje především vůči Romům jsou prý ve společnosti už silně zakořeněny.

Výzkum nabořil mýty: Lidé z Prahy a vysokoškoláci nesnášejí Romy ještě více než zbytek společnosti. A ani na Židy se moc netváří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Malí Romové v Poschlé

I když ve většině zemí předsudků prokazatelně ubývá ve velkých městech, u lidí s vyšším vzděláním a u mladších lidí, tak u nás je tomu spíše naopak. Podle průzkumu jsou totiž k Romům a Židům nejméně vstřícní v Česku, konkétně pak obyvatelé Prahy, alespoň to ukázaly výsledky výzkumu o vztahu k Romům a Židům, který provedl Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) spolu se sociology.

Autoři ve společnosti vycházeli z výzkumů veřejného mínění o sympatiích k Romům a Židům a o ochotě vedle nich bydlet. Server iHNED.cz informoval o tom, že se zaměřili hlavně na to, jak se do postojů promítá věk, vzdělání a také velikost bydliště. V Čechách i na Moravě ma negativní vztah k Romům 76 procent lidí. V metropoli už je to 82 procent. Co se týká Židů, tak ti nejsou sympatičtí 27 procentům Pražanů a Pražanek, pětině Moravanů a 15 procentům Čechů.

S vyšším vzděláním by mělo předsudků ubývat, tak to také chodí ve většině zemí. V Česku to takovou roli ale nehraje. Vypovídá to prý o tom, že český vzdělávací systém k toleranci a překonávání stereotypů zrovna nepřispívá, nebo ne tak tak účinně jako v západních státech či ve Skandinávii.

Nejméně sympatií k romské menšině mají vysokoškoláci. Více sympatií by Romové našli u lidí se základním vzděláním. K Židům mají pozitivnější vztah zase vysokoškoláci a osoby se základním vzděláním, nejméně sympatií projevují vyučení a po nich lidé s maturitou.

Původní zdroj ZDE

Co se týká věku, tak podle výsledků se hodnocení Romů u lidí různého věku příliš neliší. Židé jsou nejméně sympatičtí mladým lidem do 29 let, nejvíc sympatičtí jsou naopak seniorům. Výrazné rozdíly v názorech mužů a žen nebyly.

V předsudcích se podle odborníků odráží i nespokojenost s vlastním životem. Lidé, kteří jsou spokojenější, mají k Židům pozitivnější vztah. U Romů to ale úplně neplatí. Nejvíc nesympatičtí jsou lidem, kteří nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni. Mít Romy za sousedy nevadí spíše lidem ve větších městech. U židovských sousedů to ale neplatí. Nejméně je chtějí mít Pražané a lidé z měst mezi tisícovkou a 5 000 obyvatel. Čím vzdělanější člověk je, tím méně je podle slov autorů pravděpodobné, že by nechtěl vedle Židů bydlet. Romského souseda by nejčastěji nechtěli vyučení a lidé s maturitou.

Tyto negativní postoje vůči Romům jsou podle autorů ve společnosti velmi silně ukotveny. A různé faktory na ně nemají prakticky vliv. Co vztah posouvá k lepšímu je pouze, pokud se lidé s někým z Romů znají a kamarádí. Nejvíc paradoxní na výzkumu je to, že jej celý zpochybnil Petr Blažek, který v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) působí. „Výsledky tohoto výzkumu se mi nezdají. Co myslíte?“ zhodnotil na svém facebooku výzkum vlastní instituce.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…