Vyzýváme Radu ČT k odvolání ředitele televize. Iniciativa, která válčila s Vondrou, znovu ožila po sestřelení ruského letadla Tureckem

25. 11. 2015 17:41

Nově využila sestřelení ruského letounu nad syrskými hranicemi ke svému vyjádření již téměř zapomenutá iniciativa Ne základnám, která se po úspěchu s americkým radarem pomalu přesunula do ústraní. Svoje stanovisko její zástupci postavili na tom, kdo co potvrdil či nepotvrdil, vyvrátil či nevyvrátil a popřel či nepopřel.

Vyzýváme Radu ČT k odvolání ředitele televize. Iniciativa, která válčila s Vondrou, znovu ožila po sestřelení ruského letadla Tureckem
Foto: Ne základnám
Popisek: Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou
reklama

Iniciativa Ne základnám vydala tiskovou zprávu, ve které se vyjadřuje k současnému sestřelení ruského letadla tureckými stíhačkami nad syrskou hranicí. Ve svém vyjádření zástupci uskupení shrnuli, co se podle nich stalo a za jaké situace, a podle stanovisek jednotlivých aktérů vyvozují závěry.

„Žádná ze stran nepopřela, že by prováděná kontrola vzdušné hranice byla v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedlo hnutí, podle kterého ani sama přítomnost ruského letadla v syrském vzdušném prostoru nebyla v rozporu s mezinárodním právem.

„Žádná ze stran nepopřela, že ropa je prodávána na turecké straně s týdenním obratem milionů dolarů,“ napsalo hnutí. Podle jejich názoru také není jasné, v jaké letové výšce se letadlo pohybovalo.

Kritizuje pak tureckou stranu za její jednání s ohledem na incident. Ta totiž nedodala dostatečné argumenty pro svoje konání. Uniklý turecký dokument však dokládá, že ruské letadlo strávilo v tureckém vzdušném prostoru nanejvýš 17 vteřin.

Zároveň jsou toho názoru, že důkazy v podobě obrázků dráhy ruského letadla, které Turecko dodalo, jsou podvrh. „Této skutečnosti odpovídají i měnící se zprávy o 5minutové komunikaci, kdy bylo SU-24 údajně vyzýváno k opuštění vzdušného prostoru Turecka, přičemž při připuštění možného narušení by se jednalo o několik sekund.“

Turecko podle nich tedy porušilo několik norem „OBYČEJOVÉHO mezinárodního humanitárního práva“. „Je zakázáno zahájit útok, z nějž lze očekávat, že může způsobit náhodné ztráty na životech civilních osob, jejich zranění, poškození civilních objektů nebo kombinaci těchto případů, které by převyšovaly předpokládanou konkrétní a přímou vojenskou výhodu,“ je jen jednou z mnoha.

„Útok na osobu uznanou za vyřazenou z boje (hors de combat) je zakázán,“ přípomněla iniciativa jednu z norem, podle které se nesmí útočit na válečné zajatce, raněné, nemocné, bezvědomé, vzdávající se a ty, kteří skákají s padákem z letadla za účelem zachránit si život.

Nakonec žádají Českou televizi, aby se distancovala od turecké politiky a přestala tak podporovat porušování mezinárodního práva. „Žádáme ji, aby odmítla spojování České republiky se stanoviskem NATO a eliminovala tak svůj podíl na nebezpečném zhoršování mezinárodní situace.“

„Vyzýváme Radu ČT, aby neprodleně odvolala generálního ředitele ČT z důvodu neschopnosti naplňování zákona o ČT,“ stojí v samém závěru tiskové zprávy.

  • Celá tisková zpráva ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…