Vždy, když je vyzvu k diskusi, utečou. Zeman se před lidmi pustil do svých odpůrců a znovu zkritizoval Peroutku

20.02.2015 8:00

REPORTÁŽ Trutnov byl poslední zastávkou druhého dne prezidentovy návštěvy v Královéhradeckém kraji. Ve čtvrtek v podvečerních hodinách dorazil Miloš Zeman před trutnovskou radnici, aby se setkal se vedením města a tradičně diskutoval s veřejností. Při příjezdu ho na místě čekali odpůrci s červenými kartami. Bylo jich asi deset, pískali a skandovali hesla jako: Ostuda! Havel! Na výzvu prezidentova mluvčího, aby přišli do sálu diskutovat, však nereagovali.

Vždy, když je vyzvu k diskusi, utečou. Zeman se před lidmi pustil do svých odpůrců a znovu zkritizoval Peroutku
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Zeman na setkání s občany Trutnova

Divadelní sál radnice lidé naplnili, poslechnout si prezidenta, nebo s ním diskutovat přišly na čtyři stovky místních. Miloš Zeman zmínil ukradenou vlajku Trutnova, pachatele činu z Brna dopadli a vlajka se vrátila na své místo. Zavzpomínal i na doby, kdy brázdil Krkonoše na běžkách: „Trutnov je bránou do Krkonoš. Já jsem před čtyřiatřiceti, možná pětatřiceti lety projel za jeden den Krkonoše na běžkách. Bylo to asi čtyřicet kilometrů a tolik držkopádů jsem v životě nezažil. Přijel jsem v jedenáct hodin v noci do Černého dolu a tam zrovna vyrážela horská služba, aby mne zachránila. Vidíte, chybělo málo a měli jste jiného prezidenta,“ vyprávěl Zeman. V úvodu zmínil také důležitost hledání efektivních pracovních míst a vyjádřil podporu podnikům Juta a Kasper Kovo, které chtějí nabírat další zaměstnance a které navštívil.

Jmenoval jsem desátého ministra dopravy za šest let

Znovu připomněl devadesát miliard korun ležících ve Státním fondu dopravní infrastruktury bez využití, protože není hotová projektová příprava dálnic. Vyjádřil znepokojení nad jmenováním desátého ministra dopravy za posledních šest let. „Představte si, že se půl roku učí, dalšího půl roku dělá koncepci, mezitím vyhází management Českých drah a Ředitelství silnic a dálnic. A protože průměrná životnost ministra je podle tohoto propočtu osm měsíců, tak v okamžiku, kdy může začít něco konkrétního dělat, tak ho vlastní strana nebo hnutí vyrazí a bude chtít, aby zázraky dělal na počkání a nemožné do tří dnů,“ řekl prezident a slíbil, že se bude za infrastrukturu v regionu přimlouvat.

Následovala výzva k držitelům červených karet. „Hnutí červených karet mělo heslo: Pane prezidente, chceme s vámi mluvit. Na jakémkoliv setkání dávám vždy první slovo nositeli červené karty, protože je dobré vyslechnout odlišné názory a diskutovat o nich. Chci vás informovat, že vždy, včetně dneška, kdy jsou mými spolupracovníky vyzváni, aby šli do sálu diskutovat, utečou,“ tvrdil Miloš Zeman přítomným. Tady se však dopustil nepřesnosti. Držitel červené karty Martin Šafr s ním diskutoval v Chocni na setkání s veřejností 14. ledna při jeho cestách po Pardubickém kraji. Byl v sále Panského domu s červenou kartou jediný, dostal v diskuzi slovo jako první a vyjádřil kritiku prezidentova chování.

Prezident Zeman od svého zvolení objíždí všechny kraje pravidelně. Podívejte se, jak to vypadalo na začátku února při jeho návštěvě v Ústeckém kraji. 

Půjčka Ukrajině je podmíněna pětinásobným zdražením energií, řekl Zeman

Miloš Zeman v Trutnově zopakoval Masarykova slova, že rozčilení není program. Na pískot reagoval slovy o řeči ptáků a výzvou k domluvě lidskou řečí. První dotaz zazněl od muže z hlediště. Zajímal ho názor hlavy státu na půjčky Mezinárodního měnového fondu Ukrajině a znepokojila ho obava na tím, ke komu a k jakému účelu by se finance nakonec dostaly. „Musíme rozlišit dva typy půjček na Ukrajině,“ řekl prezident. „Půjčku Mezinárodního měnového fondu a půjčky Evropské unie. Liší se tím, že půjčky Evropské unie jsou měkčí, nejsou podmíněny tolika podmínkami jako u Mezinárodního měnového fondu, ale jsou to stejné peníze občanů Evropské unie. Protože jste se ptal na Mezinárodní měnový fond, tak bych rád uvedl, že půjčka je podmíněna především razantním zvýšením cen energií pro domácí spotřebu, a to přibližně pětkrát. Představte si, jak bychom vypadali my, kdyby nám pětkrát vzrostly ceny elektřiny, plynu a tak dále. Při životní úrovni Ukrajinců a tvrdších zimách než u nás, je to téměř likvidační,“ sdělil prezident.

Vysvětlil, že oficiálně je hlavní účel zaplatit dluhy Rusku za odebraný, ale nezaplacený plyn, které činí asi pět miliard dolarů. Součet půjček Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu dle jeho slov nedosahuje ani této hodnoty. „Na druhé straně na Ukrajině zuří občanská válka a není pochyb o tom, že když ukrajinská vláda dostane peníze, tak je alespoň částečně použije na vyzbrojení své armády. Míra korupce na Ukrajině je podle všech nezávislých objektivních analýz daleko vyšší, než v České republice, a to už je co říct. Jsou tam oligarchové, kteří mají dokonce soukromé armády. To ani Viktor Kožený nestihl vytvořit – vlastní armádu. Tyto půjčky se se rozdělí na tři třetiny, jedna na splacení dodávek ruského plynu, druhá na vyzbrojení ukrajinské armády a třetí může skončit v kapsách oligarchů, čímž zesílí jejich moc nad jednotlivými regiony v Ukrajině,“ uvedl Zeman.

Prezident podpořil zrušení koncesionářských poplatků

Během dotazů došlo i na Českou televizi, tázal se muž z publika: „Nemáte pocit, že naše veřejnoprávní televize neuvádí vše? Třeba současná situace na Ukrajině, jsme masírování jedním názorem, proč neslyším názor druhé strany? A nejde jen o Ukrajinu, ale i co se děje u nás.“ Prezident vyjádřil souhlas a podpořil razantní cestu, tedy zrušení koncesionářských poplatků, aby byla konkurence mezi médii rovnocenná.  Jiný z posluchačů se zeptal na rezignaci ministryně Heleny Válkové. „Co se kolem ní děje za tanečky? Vypadala, že je jedna z mála, která má sedět na svém místě,“ a doplnil další dva dotazy ohledně platů soudců a bezpečnostní prověrky hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Miloš Zeman začal Helenou Válkovou. „Co mě na celé věci nejvíce znepokojuje, je fakt dvojích protikladných informací týkajících se téže věci. Jedna strana tvrdí, že rezignovala dobrovolně, druhá strana, ministryně Válková, že byla k rezignaci přinucena. Buď platí jedno, nebo platí druhé. Ten, kdo říká nepravdivý výrok, by měl být veřejností postižen,“ řekl prezident. K platům soudců uvedl, že jejich průměrný plat je sto tisíc korun měsíčně. U vyšších funkcionářů je to o poznání více. Položme si otázku, zda výkon soudců odpovídá tak vysokému platu, když víme, že – zejména v oblastech ekonomické kriminality – některá řízení trvají až deset let, což je neuvěřitelné,“ sdělil. Podle něj je problémem, že si soudci sami určují svůj plat. K Mynářově bezpečnostní prověrce zopakoval, že její termín určuje pouze Národní bezpečnostní úřad a on na něj nemá vliv.

Ke konci znovu došlo na kritiku novináře Ferdinanda Peroutky. Prezident zmínil, že článek Hitler je gentleman zatím nebyl nalezen, ale je prý přesvědčen, že k tomu dojde. Na hledání pracuje jeho mluvčí a chvíli to potrvá, neboť článek zahlédl mezi svázanými ročníky, které pročítal asi čtvrt roku. Avšak pátrání po textu ukázalo podle Zemana další Peroutkovy články podporující Adolfa Hitlera. „Měsíc po vyhlášení protektorátu napsal, jak Adolf Hitler, velký vůdce německého národa, největší z Němců, vstoupí do Valhally německých dějin. Kdyby mlčel, protože chápu, že tehdy nemohl psát proti Hitlerovi, zůstal by objektivním novinářem. On se ten původní článek najde, ale už teď se díky tomu, že se otevřela Pandořina skříňka a džin byl vypuštěn z lahve, našly jiné články Ferdinanda Peroutky,“ dodal Miloš Zeman.

Prezidentova cesta po Královéhradeckém kraji pokračuje během pátku na Rychnovsku.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…