Vždyť bez imigrantů nebude na důchody, upozorňuje akademik Vašečka

18. 6. 2015 10:23

K velmi překvapivým závěrům ve svém zamyšlení nad současnou vlnou migrace, kterou v těchto dnech zažívá Evropa, dochází Michal Vašečka, který působí na Katedře sociologie Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. V článku, který vyšel na webu zmíněné vysoké školy, například píše, že strach části české veřejnosti z islámu dosahuje patologických rozměrů. Nebo že Česko bude muset více přispívat na ochranu vnějších hranic EU. A také, že naše země bude muset přijímat násobně víc uprchlíků, než je tomu dosud. Jinak se ČR vylidní.

Vždyť bez imigrantů nebude na důchody, upozorňuje akademik Vašečka
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Uprchlíci na řeckém ostrově Kos
reklama

V úvodu svého zamyšlení připomíná fakt, který si možná málokdo uvědomuje. Totiž že Česká republika a Lucembursko jsou jediné dvě členské země EU, které jsou obklopeny výlučně jinými státy schengenského prostoru. Všech 26 dalších zemí EU sousedí alespoň s jednou zemí mimo Schengen, anebo s mořem. „Toto příjemné postavení svádí k falešným pocitům, že rostoucí tlak na vnější hranice EU se nás netýká. A současná diskuse, která se v české kotlině rozběhla v médiích, na sociálních sítích a v hospodách by tomu i nasvědčovala,“ upozorňuje Vašečka.

Za ochranu vnějších hranic EU budeme muset platit víc

Odborníci podle něj už dlouho upozorňují, že instituce jako FRONTEX mají pro jejich fungovaní v dnešní situaci nedostatečný rozpočet. „Státy střední Evropy by měly počítat s tím, že systém financování vnějších hranic EU se musí změnit a také finančně posilnit. A platit ho budou muset ve vyšší míře i Češi,“ píše Vašečka.

Všímá si i prudkého nárůstu islamofobie ve středoevropských zemích. Podle jeho názoru v tomto regionu dosahuje patologických rozměrů. „A tak trochu připomíná exaltovaný japonský antisemitismus. Židé tam taky nikdy nežili.“

Naznačuje také, že by se měla otevřít diskuse o potřebě zásadní změny migrační a integrační politiky. „Přitom demografické trendy jsou v České republice tak nepříznivé, že – jak poukazují demografové už léta – i kdyby Česká republika v současnosti akceptovala všechny azylanty a žadatele o pobyt ze zahraničí, trendy to nezvrátí,“ uvádí. Poukazuje na to, že naše země měla na konci středověku tolik obyvatel, jako velké Polsko a patřila k hustě obývaným územím Evropy. Nyní se prý ale počet obyvatel ČR dramaticky snižuje. „Poslední ať za 150 let zhasne, hlavně že budeme sami svoji...,“ předvídá budoucí vývoj, pokud se ČR migrantům aspoň částečně neotevře.

Musíme změnit imigrační politiku. Jinak nás čeká osud západořímské říše

A k jakému závěru Vašečka dochází? „Většinu lidí, kteří riskují své životy ve Středozemním moři, budeme muset obracet zpátky, snažit se zachytit tuto vlnu už v Africe a citlivě posuzovat komu azyl poskytnout,“ uvádí. Současně je prý ale nutná zásadní změna migrační politiky celé EU a samozřejmě České republiky.

„Jinými slovy – jedna věc je soustředit se více na prevenci, zvýšit naši přítomnost v krizových oblastech, ale druhou a zásadnější je potřeba otevřít migrační politiku tak, aby se počet cizinců, kteří budou přicházet do České republiky, zvýšil a to násobně,“ píše a upozorňuje, že je potřeba se vrátit k výběrové migrační politice z minulosti a přepracovat ji. Neměli bychom si přitom nalhávat, že bez migrantů budou mít současní třicátníci důchody o málo vyšší než existenční minimum.

Varuje také, že čtvrtá světová válka, tou třetí prý byla ta studená, už začala. „A je demografická. Dramaticky se otvírají nůžky mezi zeměmi, kde žijí lidé, a zeměmi, kde je blahobyt a funguje právní stát,“ píše s tím, že potenciální konflikt je odvratitelný. „Tím, že EU bude silná (i demograficky) a že na jihu bude fungovat právní stát a nebude se tam hladovět.“

Závěrem upozorňuje, že tvůrci veřejných politik z EU – a v návaznosti na ně i běžná populace – se domnívají, že bude stačit se soustředit na řešení druhé části tajenky a řešit krizi v Africe. „Nebude to stačit. Bez lidí a demografického růstu (nebo alespoň stagnace) to prostě nepůjde,“ uvádí. Kdo tomu nevěří, měl by si vzpomenout, proč skončila západořímská říše. „Prostě se – na rozdíl od východořímské – vylidnila,“ uzavírá Michal Vašečka své zamyšlení.

Celý text je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…