Vzít Česko a další do EU původně nikdo nechtěl. Dobře, že se to tenkrát stalo, jinak byste tam nebyli dodnes, řekl exkomisař Verheugen

02.05.2019 8:31

Rozhovor s eurokomisařem Günterem Verheugenem přinesl server iRozhlas.cz. Ten stál za tehdy největším rozšířením Evropské unie v historii. Zapojení Česka a dalších nových členských zemí považuje za jednoznačný úspěch.

Vzít Česko a další do EU původně nikdo nechtěl. Dobře, že se to tenkrát stalo, jinak byste tam nebyli dodnes, řekl exkomisař Verheugen
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Verheugen nemá pochybnosti o správnosti toho, že se před 15 lety rozšířila Evropská unie. „Neexistovala k tomu žádná jiná racionální alternativa. Bylo historickou nutností nabídnout bezpečnou budoucnost těmto mladým demokraciím ve střední a východní Evropě, které se v letech 1989 a 1990 vysvobodily z nadvlády komunismu,“ poznamenal Verheugen a vyloučil, že by Evropská unie byla tehdy velkkorysá a nevěděla, co se v regionu děje. 

Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím Ústavního soudu, že hotel měl právo odmítnout klienty z Ruska, protože neodsoudili anexi Krymu?

hlasovalo: 23666 lidí

„Jsem přesvědčen, že pokud bychom to tenkrát neudělali, tak by k tomu dodnes nedošlo. Byla to jediná chvíle, kdy to bylo možné udělat. A když se podívám na výsledek, kterého se mělo dosáhnout – tedy aby už nebylo možné zvrátit demokratické a svobodné revoluce – tak tohoto cíle se dosáhnout podařilo,“ dodal Verheugen. Původně přitom nikdo podle něj rozšíření Evropské unie nechtěl. 

Původní text ZDE

„Česká republika patřila do první skupiny kandidátských zemí. Bylo od začátku jasné, že tam je její místo. Zahájila tehdy už rozhovory. Objevily se ale dva velké politické problémy, které jsme jinde neměli. Jedním z nich byl Temelín. Ten přerostl do regulérní krize a dalo velkou práci tuhle krizi zvládnout. Povedlo se to díky Wolfgangu Schüsselovi v Rakousku a Miloši Zemanovi v Praze. Druhý problém souvisel s německo-českými dějinami, to byly Benešovy dekrety,“ dodal Verheugen.

Následně se vyjádřil k současné situaci ve střední Evropě, kdy dle svých slov nečekal, že Polsko, Česko nebo Slovensko dosáhnou tak trvalého a rychlého růstu a že se budou tak dobře ekonomicky vyvíjet. A neopomněl ani zmínit své dobré osobní přátelství s Milošem Zemanem. A co říká k exprezidentu Václavu Klausovi? „Vůbec nevěřil na nadstátní rozhodování a politiku. Jeho ekonomicko-politické názory bych popsal jako excentrické. V těch rozhodujících rocích navíc nehrál žádnou důležitou úlohu. Později – jako prezident – způsobil řadu těžkostí a přispěl k tomu, že se Česká republika dostala do určité izolace. Václav Klaus tak byl hodně složitou a trochu excentrickou politickou osobností,“ podotkl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…