Vzpomínáte na VIDEO Zuzany Roithové? Nebojte se EU kvůli migraci, říkala. Má to dohru

21.06.2018 14:12

Vztah Čechů, Moravanů a Slezanů se v průběhu let proměňuje. Důvěrou v tuto nadnárodní instituci otřásla v duších občanů ekonomická, ale také uprchlická krize. I díky těmto krizím je většina občanů mnohem skeptičtější než jiné národy EU. Přesto je většina voličů nakloněna tomu, že bychom měli v EU zůstat.

Vzpomínáte na VIDEO Zuzany Roithové? Nebojte se EU kvůli migraci, říkala. Má to dohru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslankyně Zuzana Roithová

Když mají sociologové a politologové popsat náš vztah k EU, mohou se ocitnout v úzkých. Proč? Protože na  jedné straně EU poměrně vydatně kritizujeme, ale na straně druhé se shodujeme v tom, že bude dobré v tomto společenství zůstat.

S naší důvěrou v tuto nadnárodní instituci otřáslo přijetí Lisabonské smlouvy. Server iDnes.cz v souvislosti s tím připomíná, že někdejší lidovecká europoslankyně a kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová přesvědčovala občany, že přijetí Lisabonské smlouvy nám bude k užitku, nikoli ke škodě a to i v případech týkajících se azylové politiky EU.

„Společná azylová a přistěhovalecká politika nám pomůže udržet migraci pod kontrolou. Nevěřte zlomyslným lžím, že k nám jižní země budou posílat azylanty. Společná migrační politika také pomůže bojovat proti nedůstojnému obchodování s lidmi. O detailech jednotných pravidel bude rozhodovat 27 vlád společně s Evropským parlamentem. Zaručuji vám, že to není o nás bez nás, ale o nás s námi,“ vysvětlovala Roithová na videu, které kolovalo po internetu.

Migrační krize o pár let později ukázala, že realita je poněkud jiná. I Roithová uznala, že se částečně mýlila. Ale jen částečně. Lisabonská smlouva nám prý tak jako tak poskytuje prostor k flexibilnějšímu jednání k migrační krizi.

Jenže Češi to tak pozitivně neviděli. Podle průzkumu Masarykovy univerzity v Brně a Akademie věd ČR je asi desetina obyvatel přesvědčena, že migrace je největším problémem této země. „Možná se to nezdá mnoho, ale je třeba si uvědomit, že se jednalo o otevřenou otázku a lidé mohli uvést pouze jednu odpověď – vybrat museli buď jen ekonomiku, nebo jen sociálních otázky a tak dále,“ upozornil politolog Vlastimil Havlík z Masarykovy univerzity. V roce 2013 přitom podle Havlíka migraci za nejdůležitější problém nepovažoval nikdo.

Stojí také za pozornost, jak se proměnil vztah Čechů, Moravanů a Slezanů k euru. Zatímco na počátku našeho členství v EU, tedy po roce 2004 podporovala přijetí eura více než polovina dotázaných, dnes jsou tři čtvrtiny občanů proti přijetí eura. Nemalou roli v tom zřejmě sehrály ekonomické problémy některých zemí eurozóny.

Ekonomické problémy eurozóny mohou být jedním ze zdrojů naší skepse vůči EU, ale podle politologa Havlíka je můžeme najít i jinde.

„Evropská unie je prezentována a často vnímána lidmi jako elitářský projekt politiků, kteří netuší, jak vypadá život obyčejného člověka. Prostor pro vzestup euroskeptických stran dávají i média, která – tak trochu ze své podstaty a snahy zaujmout čtenáře – referují spíše o negativních věcech spojených s fungováním EU. A k tomu roste vliv různých dezinformačních serverů, které se záměrně snaží podrýt pozici EU,“ nastínil Havlík.

Celkově se prý dá říci, že asi čtvrtina občanů je pro oslabení vazeb České republiky z EU, čtvrtina by tyto vazby ráda významně posílila a necelá polovina by ráda nechala věci tak, jak jsou dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

14:44 Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

Bývalá koloniálnice Jana Filipová se rozhádala se svými přáteli, se kterými dřív chodívala na demons…