Vzpomínkové akce připomenou 50. výročí sebeupálení Jana Palacha

13.01.2019 6:08

Hrdinný čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna před 50 lety na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968, připomene řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí, napsala ČTK.

Vzpomínkové akce připomenou 50. výročí sebeupálení Jana Palacha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Svíčky u místa upálení Jana Palacha před budovou Národního muzea

Na nádvoří Univerzity Karlovy bude odhalena pamětní dlaždice, konat se bude například mezinárodní konference, průvod se světly, výstavy, koncerty, mše, světelný happening nebo výstup na horu Smrk, kde je památník Jana Palacha.

V předvečer výročí bude katolický kněz Tomáš Halík sloužit v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze mši se vzpomínkou na Palacha. V den výročí pak bude na nádvoří Univerzity Karlovy odhalena pamětní dlaždice v místech, kde stála rakev s ostatky Palacha v den jeho pohřbu. Na pietní akci naváže zahájení venkovní výstavy Jan Palach '69, která v horní části Václavského náměstí potrvá do 30. ledna. Akce bude doplněna o příspěvky pamětníků, umělců, osobností kulturního, společenského a politického života. Večer bude pietní akt u pamětní desky na budově Filozofické fakulty UK a panelová diskuse.

Vzpomínkou bude také pietní průvod, který organizuje spolek Milion chvilek. Ve středu v podvečer projde z Václavského na Staroměstské náměstí. Večer se pak v kostele u Martina ve zdi koná hudebně-liturgický pořad Ticho za Jana Palacha pod vedením Bohdana Mikoláška.

Další vzpomínkové akce se budou ve středu konat i v jiných městech České republiky, například v Plzni, Uherském Hradišti či v Králíkách na Orlickoústecku nebo v Mělníce, kde odpoledne na radnici představí publikace Spolužák Jenda a Pocta Janu Palachovi 2009 - 2019.

O den později se za účasti zahraničních odborníků a zástupců slovenského Ústavu paměti národa bude konat mezinárodní konference Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku. Konference v prostorách Univerzity Karlovi se zaměří zejména na historický a morální dopad činu sebeobětování jednotlivých „živých pochodní“.

V pátek 18. ledna se koná v Muzeu Kampa vernisáž Síla činu - Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969 - 2009. Jak se výtvarníci Olbram Zoubek, Václav Boštík, Jiří Kolář a další autoři vyrovnávali s těmito činy, bude k vidění do 24. března.

Obec Ostravice v Moravskoslezských Beskydech pořádá v sobotu výstup na horu Smrk k památníku, kde bude umístěna nová pamětní deska Jana Palacha a položen věnec. Ve Zlíně pak večer jeho památku uctí světelný happening.

V zahraničí si 50. výročí oběti českého studenta připomenou 16. ledna česká zastoupení v Bruselu a v Lucemburku. České centrum v Paříži zahájí výstavu fotografií Pavla Váchy „Aznavour Praha´69 / Loučení s Palachem“. Aznavour v lednu 1969 přijel do Prahy na svůj první koncert, který ale zrušil, jakmile se o smrti Palacha dozvěděl.

Univerzita v Padově ve spolupráci s místními úřady a Českým centrem v Miláně zorganizovala sérii přednášek, výstavu a projekce filmů věnovanou pražskému jaru, okupaci a Palachovi. Projekt s názvem „Praha je sama“, podle titulku komunistického deníku Il Manifesto z roku 1969, začne 16. ledna. Ve Veroně se má 19. ledna, v den padesátého výročí Palachovy smrti, uskutečnit koncert italských neofašistických skupin. Proti spojování jména Jana Palacha s připravovaným koncertem italských neofašistů vznikla ale petice. Krajně pravicová hnutí podle studentů dezinterpretují Palachův odkaz už svou vlastní existencí.

Ve švýcarském městě Vevey pořádají krajanské spolky 19. ledna pietní vzpomínku nazvanou „Jan Palach - Živá pochodeň proti okupaci“ pod záštitou velvyslanectví České a Slovenské republiky. O den později se podobná pietní vzpomínka koná v Curychu. Vedle krajanských spolků ji pořádá i místní Husův sbor Čechů a Slováků ve Švýcarsku a Česká katolická misie.

Palacha si téhož dne připomene i charitativní organizace Velehrad se sídlem v Londýně, která pomáhá migrantům z Československa. Vzpomínku organizuje ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…