Vzrušení v Moravcově věži. Kubera vykládal věci, které tam dlouho nezazněly. O Špidlovi, EU...

02.09.2018 13:39

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli senátor Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Kubera znovu ukázal, že si ani před televizními kamerami nehodlá brát servítky. Jednou větou smetl ze stolu téma platů politiků, zkritizoval expremiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD), ale nešetřil ani EU nebo současného premiéra Andrej Babiše (ANO). Od Moravce se Kubera dočkal komplimentu. Vondráček si pochvaloval, že si v řadě témat s Kuberou rozumí. I on udeřil na EU.

Vzrušení v Moravcově věži. Kubera vykládal věci, které tam dlouho nezazněly. O Špidlovi, EU...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Moravec hned na úvod oznámil, že na kameru ukáže volební průzkum, ze kterého vyplývá, že vládní angažmá pomáhá hnutí ANO a Andreji Babišovi, prospívá komunistům, kteří vládě zajišťují většinu ve Sněmovně, i když oficiálně patří do opozice, a vůbec neprospívá ČSSD. 

Než však došlo na onen průzkum, moderátor otevřel otázku platů poslanců a senátorů. Kubera prý tahanice o platy politiků sleduje mnoho let a díky tomu prý jasně ví, kdo za tanečky kolem platů zákonodárců může. „Může za to samozřejmě Vladimír Špidla, který nechal platy zmrazit v době povodní. Já jsem opakovaně navrhoval, aby poslanci dostávali jeden plat a z něj si sami platili všechno - asistenty, mobily a tak dále. Ale jinak je to téma asi tak významné, jako zákaz uchošťourů, když si myslíme, že tím zachráníme planetu. Lidé přece chtějí něco jiného, aby se zjednodušil stavební zákon, aby památkáři neotravovali kdekoho. Místo toho jsme řešili GDPR a četli tři stránky toho, co nesmíme," rozčiloval se Kubera.

Vondráček senátorovi přizvukoval. I jemu je prý jedno, jaký má plat. Absolutní výše mu přijde dostatečná a tím by to téma rád uzavřel. „Já jsem se bál, že když půjdu do tohoto pořadu, tak budu až příliš často souhlasit se senátorem Kuberou. My se shodneme v řadě věcí, pokud zrovna nejde o kouření," pravil Vondráček.  

Moravec připomněl, že Andrej Babiš „populisticky sliboval už v roce 2014", že s tím něco udělá. Slova o populistických slibech použil sám Moravec. A aby svá slova podpořil, sáhl do televizního archivu. A hle, v roce 2014 Babiš hřímal, že mu nepřijde normální, aby si sami poslanci rozhodovali o svých platech. A o čtyři roky později se na tom nic nezměnilo. Celé ty čtyři roky přitom byl Babiš ministrem financí nebo dokonce premiérem, takže měl moc s tím něco udělat. „Věříte, pane Kubero, že Babiš přijde s nějakým komplexním řešením, když to sliboval už v roce 20014?" zeptal se Moravec. „Samozřejmě, už jsem viděl návrh, že zřídíme komisi na určení platů ústavních činitelů. Budeme mít další komisi. Dám příklad, my máme komisi k OKD, v jejím čele stojí, tuším, Pirát a ten chtěl fungování té komise prodloužit. Pročpak asi. On to nedělá zadarmo. Dostává to zaplacené. Přitom nikdy žádná komise nikdy nic nevyřešila," rozčiloval se Kubera.

V čele komise pro řešení kauzy OKD stojí Pirát Lukáš Černohorský.

Moravec pak tedy chtěl konečně slyšet, kdy se systém odměňování ústavních činitelů změnil. „To já už tady určitě nebudu," smál se Kubera. „Já myslím, že vy tu budete déle než já," složil Kuberovi Moravec kompliment. Vondráček doplnil, že bude dobré zeptat se premiéra. A i tady do toho vstoupil Kubera. „Většinou to píšou na Twitteru," pravil.

Došlo i na řešení situace ve vládě, která nemá ministra zahraničí. Předseda ČSSD ho sice řídí, ale je také ministrem vnitra. „Pan Hamáček se snaží, velikou roli v tom převzal přímo premiér a v podstatě tu zahraniční politiku realizuje," podotkl Vondráček.

Kubera nabídl ještě jedno řešení. Ministerstvo zahraničí a vnitra bychom v podstatě mohli sloučit do jednoho, protože zahraniční politika se dnes dělá hlavně na Twitteru. Novináři o tom píšou, co uvedl Trump na Twitteru, co uvedl Hamáček na Twitteru a tak podobně. Já toho nejsem přítelem, já mám raději jednání face to face, ale realita je dnes taková, že spolu politici osobně nejednají a místo toho si tweetují," zlobil se Kubera.

Poměrně kritický byl Kubera k fungování politiky jako celku. „V politice už dávno principy nefungují," vypálil Kubera. „Tak proč ještě zůstáváte v politice?“ zeptal se Moravec. „Protože mě baví o těch principech alespoň mluvit, když už tam nejsou," odvětil Kubera. „Zajímavé," podivoval se Moravec.

Jak dospěl Kubera k myšlence, že principy v politice už dávno nefungují? Stačí se prý podívat na to, že prezident odmítá jmenovat Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničí a nikdo si mu nedovolí říci, že na to z ústavy nemá právo. Premiér Babiš by sice mohl podat kompetenční žalobu a jít do sporu s prezidentem, ale osobní vztahy Babiše a Zemana jsou takové, že na kompetenční žalobu prostě nedojde. Ukazuje se tak, že osobní vztahy jsou důležitější než principy.    

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

O chvíli později si Kubera z Moravce trochu vystřelil. „Vy jste mi slíbil pero, jako nejvěrnějšímu divákovi ČT 24. A to pero jste mi od pana ředitele nedodal," obrátil se senátor na moderátora. „Dobře, zařídím pero a pak ho vyfotím na Twitteru, když se politika dělá na Twitteru," odvětil moderátor.

Poté Moravec přešel na téma zbraní a implementace evropské směrnice o zbraních do českého práva. Vondráček konstatoval, že bojovat proti terorismu tím, že odzbrojíte oběti, je nesmysl. A bohužel to prý není ani první, ani poslední nesmysl z Bruselu. Předseda Sněmovny proto nabízí technický postup vyřešení této implementace. Sněmovna by jednání o zákonu mohla otevřít a pak ji zaparkovat ve Sněmovně. A dál se jí dlouho a dlouho nikdo nebude zabývat.

Kubera by projednávání směrnice dal čas, protože za rok budou další evropské volby. „A ten idealismus skončí. Složení Evropského parlamentu se změní, i Evropská komise se změní. Ta komise už teď nehledí na Parlament a ti úředníci si tam něco smolí," nešetřil ostrými slovy senátor.

Česká republika podala na směrnici o zbraních žalobu a tato žaloba ještě může dopadnout v náš prospěch. Podle Vondráčka ale nestačí spoléhat se na soud. Měli bychom si držení zbraní implementovat do ústavy nebo do Základní listiny práv a svobod. „Je to prostě nějaký diktát z Bruselu, který jsme neuhlídali," uvedl předseda sněmovny.

Kubera to přičetl na vrub Lisabonské smlouvě. „Kdyby tato smlouva nebyla schválena, tak by se nerozhodovalo v EU tak, jak se dnes rozhoduje. A směrnice o zbraních by vůbec nebyla na stole. Těch 17 senátorů, kteří nehlasovali pro Lisabonskou smlouvu i přes nátlak Mirka Topolánka, my budeme jednou mít v Senátu pamětní desku," prohlásil Kubera.

V závěru první hodiny Moravec otevřel téma srpnového volebního průzkumu, který zmínil už na úvod. Podle průzkumu agentury TNS Kantar ukázal, že hnutí ANO by volilo 28 procent voličů, Piráty 15 procent, ODS 13 procent, SPD Tomia Okamury 8 procent, KSČM 8 procent, stejně jako ČSSD Lidovci jsou na 5,5 procentech. TOP 09 na rovných 5 procentech.

Výzkumníci prý nevidí důvod pro pokles obliby ODS. Moravec se Kubery zeptal, jestli za to nemůže třeba Václav Klaus mladší, který zpochybňoval účast českých vojáků v zahraničních misích. „Tohle já bych mu nevyčítal. To, co mi vadí, je ta základní míra loajality, to, že on podpořil senátního kandidáta SPD proti kandidátovi ODS. Volby jsou tajné, on ho volit nemusí, ale nemusí to deklarovat takhle nahlas," pravil Kubera.

Je prý také možné, že Klaus opustí ODS. „Václav Klaus mladší je po tatínkovi, je ambiciózní a pokud mu nekvete pšenka v Praze, tak mu možná pokvete někde jinde," zaznělo z úst senátora Kubery.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

15:50 Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

Tuzemská média mi připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil …