Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

30.11.2022 11:40 | Ze sítí

Strany vládní pětikoalice, společně s hnutím ANO, včera ve Sněmovně schválily návrh kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž bude na území České republiky organizován výcvik ukrajinských vojáků. Proti návrhu hlasovalo jen hnutí SPD. Reakce na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. Podle poslance Marka Ženíška (TOP 09) se ukázalo, kdo si přeje vítězství Ukrajiny a kdo naopak fandí Rusku. Poslanec Radovan Vích ve svém projevu ve Sněmovně kritizoval zapojení Česka do války, za což sklidil na Twitteru nadávky. Jednání Sněmovny přineslo také střet Tomia Okamury (SPD) s Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura se opřel do předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Prý v sobě nemá špetku empatie

Poslanecká sněmovna v úterý schválila pobyt ukrajinských vojáků na území České republiky za účelem výcviku. Podle plánu, který připravila vláda premiéra Petra Fialy (ODS), výcvik týkající se mechanizovaných jednotek a speciálních profesí podstoupí ve vojenském prostoru Libavá 800 ukrajinských vojáků v pěti čtyřtýdenních turnusech. Českou státní kasu bude výcvik ukrajinských ozbrojených sil stát téměř miliardu korun. Jelikož se jedná o rozhodnutí o pobytu cizích vojsk na území České republiky podle čl. 39 odst. 3 Ústavy, bude návrh ještě projednávat Senát, jehož souhlas se k přijetí taktéž vyžaduje. Česká republika podle návrhu též pošle 55 svých vojáků, kteří se budou podílet na výcviku ukrajinských ozbrojených sil v jiných evropských zemích v rámci asistenčního programu EU.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17416 lidí

Podle vládních představitelů však nejde jen o podporu Ukrajiny. „Při výcviku ukrajinských vojáků získá i naše armáda zkušenosti. Budeme lépe vědět, jak Rusové bojují a jaké mají slabé i silné stránky,“ sdělila poslancům při projednávání návrhu ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Proč by takové informace česká armáda potřebovala mít, již dříve nastínil náčelník generálního štábu Karel Řehka, když minulý týden na velitelském shromáždění v souvislosti s probíhajícím rusko-ukrajinským konfliktem prohlásil, že česká armáda se musí chystat na válku velkého rozsahu.

Výcvik ukrajinských vojáků na českém území kromě stran vládní pětikoalice podpořilo také hnutí ANO expremiéra a současného kandidáta na prezidenta Andreje Babiše, jehož poslanci hlasovali pro návrh. Opoziční hnutí SPD naopak jako jediný parlamentní subjekt hlasovalo proti. „Není v našem zájmu zapojovat se do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a nechceme také, aby se na našem území školili vojáci a jednotky z Ukrajiny,“ kritizoval návrh Fialova kabinetu poslanec SPD Radovan Vích.

Reakce na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. Slova poslance Vícha kritizující zapojení České republiky do válečného konfliktu na Ukrajině rozhořčila spisovatelku Jenny Nowak, která opozičního zákonodárce na Twitteru označila za „hnusné, bezectné prase“.

 

 

„Debata ve Sněmovně ohledně výcviku ukrajinských vojáků na území ČR jasně ukázala, že je tu většina, která si přeje vítězství Ukrajiny. Kvůli Ukrajině, kvůli nám a kvůli tomu, aby nikdo nemohl beztrestně zabírat cizí území a vraždit lidi. A pak jsou tu ti, co fandí Rusku,“ napsal na Twitter předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09).

 

 

Několik dnů před hlasováním ve Sněmovně napsal blogger vystupující pod pseudonymem Vidlák výzvu předsedovi hnutí ANO a kandidátovi v blížící se prezidentské volbě Andreji Babišovi, v níž na něj apeloval, aby poslanci hnutí hlasovali proti schválení výcviku ukrajinských vojáků v České republice. Babiš byl podle Vidláka postaven před hlasování, které pomůže ukázat, zdali je ANO názorově podobné maďarské vládní straně FIDESZ anebo TOP 09. Expremiérovi poradil, jak si získat podporu milionu voličů alternativních politických stran, jejichž hlasy propadly v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. „Heleď, nechci dávat panské rady, jak máte hlasovat. Je mi jasné, že takhle to nefunguje. Ale také je mi jasné, že právě tohle hlasování hodně lidí utvrdí, jestli je hnutí ANO součástí problému nebo součástí řešení. A jestli ti mám trochu pomoci s hentou tvojí pozitivní kampaní a nemám ze sebe dělat debila, tak by se mi fakt hodilo, aby lidi při tomto hlasování zjistili, že ANO je jako FIDESZ a ne jako TOP 09,“ napsal blogger v textu z minulého týdne. Všichni přítomní poslanci Babišova hnutí ANO nakonec hlasovali pro schválení výcviku ukrajinských vojáků na českém území.

Během včerejšího jednání Sněmovny došlo také k projednávání energetické krize, která momentálně sužuje Českou republiku. Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ve svém projevu ostře kritizoval kabinet premiéra Petra Fialy (ODS), který podle něj selhává v řešení problémů občanů. „Vždyť vy vůbec nevíte, že máte nejvyšší růst ceny energií,“ udeřil Okamura na představitele vládnoucí pětikoalice. „Fialova vládní pětikoalice nevyřešila drahé energie a nechce ani pomáhat účinně našim občanům a firmám. Premiér Petr Fiala prostě selhal. Občanům nyní přicházejí další šílené zálohy a řada občanů, skutečně dalších a dalších občanů, už nemá ani na základní životní potřeby... Firmy krachují a čím dál více občanů se dostává do existenčních problémů s dalekosáhlými negativními ekonomickými dopady na celou společnost. Z těchto důvodů budeme nadále usilovat o to, aby současná vláda podala demisi,“ míní šéf SPD a požaduje hlasování o nedůvěře. Sněmovna nepodpořila návrh jeho hnutí na svolání mimořádné schůze k projednání vysokých cen energií.

Podle předsedkyně dolní komory Parlamentu Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) však Okamura jen šíří ve společnosti strach. V reakci na Okamuru ve Sněmovně prohlásila, že díky zastropování cen a pomoci neziskových organizací se daří situaci řešit. Lidé si prý mají zažádat o dávky. „Od toho tu ten sociální systém je,“ podotkla a svého předřečníka obvinila z „politické kanonády“. „Tomio Okamura straší ráno, odpoledne i večer. Těch lží už je někdy na člověka moc, proto jsem dnes musela reagovat. Je dobře, že sociální podpora občanům funguje. Děkuji ještě jednou Člověku v tísni a jsem moc vděčná také všem občanům, kteří kdekoli projevují solidaritu,“ napsala pak šéfka TOP 09 na svůj twitterový profil.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: AKS

Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

11:25 Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jak…