Wilders nizozemské volby nejspíš nevyhraje. Ale polepšil si a je zatím druhý

15. 3. 2017 22:05

Nizozemci dnes vyrazili k parlamentním volbám. Když voliči opouštěli hlasovací místnosti, dostali otázku, komu odevzdali hlas. Někteří Nizozemci na otázku odpověděli. Právě tato anketa – tzv. exit poll – naznačuje možné výsledky voleb.

Wilders nizozemské volby nejspíš nevyhraje. Ale polepšil si a je zatím druhý
Foto: Mwl.nl
Popisek: Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders
reklama

Ve 21 hodin večer se v Nizozemí uzavřely volební místnosti. Exit polly naznačovaly, že první na pásce skončili lidovci dosavadního premiéra Marka Rutteho. Druhá měla skončit Strana práce, čili sociální demokracie a až třetí Strana pro svobodu Geerta Wilderse. Tolik prvotní informace, která by pro nizozemského radikálního politika Wilderse znamenala velký problém, jelikož pomýšlel na vítězství.

Česká televize však před půl desátou přinesla zpřesňující informace, podle níž prvotní odhad nemusel tak úplně odpovídat realitě. Kde se stala chyba? Kdo ví, možná se někteří občané zdráhali prozradit, že hlasovali pro Wilderse. Faktem je, že premiér Mark Rutte se svými lidovci dostane asi 31 křesel v parlamentu a zvítězí. Aktuální čísla však naznačují, že Geert Wilders skončí druhý s 19 křesly. Sociální demokraté strašlivě propadli.    

Pokud volby skončí přibližně v tomto rozložení sil, lidovci ve volbách ztratili asi deset křesel. Geert Wilders si polepšil o čtyři křesla. Velkého skoku se dočkala strana Zelené levice, která měla před čtyřmi lety čtyři křesla a nyní má 16 křesel. Nizozemští sociální demokraté získali v roce 2012 38 křesel a nyní jen devět křesel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na pumpu si chodí vařit vlastní h*vna. Stříhali si rozkrok a běhali s černým ohanbím, aby se dostali do špitálu...“ Čerstvé zážitky s migranty v Německu, o nichž se mlčí a mlčet bude

4:46 „Na pumpu si chodí vařit vlastní h*vna. Stříhali si rozkrok a běhali s černým ohanbím, aby se dostali do špitálu...“ Čerstvé zážitky s migranty v Německu, o nichž se mlčí a mlčet bude

ParlamentníListy.cz již před dvěma lety hovořily s mužem, který v Bavorsku provozuje dvě benzínové s…