Wollner točil o Koněvovi. Odvysílal to. Pak se objevil materiál, který to doplnil

03.09.2019 7:44

O pomníku maršála Koněva na Praze 6 se mluvilo i ve včerejším vysílání pořadu Reportéři ČT. Radnice v pátek postavila u sochy lešení a sochu zakryla, aby se zabránilo vandalským útokům. Hned v pátek plachtu aktivista Jiří Černohorský odstřihl a o její odstranění se o víkendu pokusilo několik dalších lidí. Včera odpůrci zakrytí protestovali pod pomníkem.

Wollner točil o Koněvovi. Odvysílal to. Pak se objevil materiál, který to doplnil
Foto: Radim Panenka
Popisek: U sochy maršála Koněva v Praze 6 se střetli odpůrci a zastánci pomníku.
reklama

„Rudá armáda měla v komunistické propagandě monopol na osvobození Prahy. Ve skutečnosti byla však její role spíše okrajová. Největší podíl na něm měli samotní obyvatelé Prahy s podporou tzv. vlasovců, jejichž zásluhy se nesměly připomínat. Proto už delší dobu mnoho lidí dráždí pomník sovětského maršála Koněva, který jako symbol osvobození stojí v Praze 6 a který nechali postavit vděční soudruzi normalizátoři až v roce 1980,“ uvedl reportáž moderátor Marek Wollner.

Anketa

Jakou roli sehrál ruský národ v dějinách Československa a České republiky?

hlasovalo: 21018 lidí

V reportáži následně hovoří příznivci i odpůrci sochy. Jedni považují za skandální, aby byla socha zakryta, a vnímají celou záležitost jako protiruskou, mladý muž pro změnu prohlásil, že každý komunista je špatný, a proto by měla být socha odvezena.

„Kde je pravda s tím osvobozením? Kdyby nechal Sovětský svaz dohodu s Amerikou a nechali Američany, aby ještě pokračovali v tom osvobozování, tak to mohlo být úplně jinak,“ poznamenal pak další mladík. „Problém je, že nás neosvobozovali komunisti. Nás osvobozovaly tisíce bezejmenných občanů, který komunisti nebyli,“ oponoval proruský aktivista Žarko Raptor Jovanovič, jehož skupina v minulých dnech smazala hanlivé nápisy, které se na Koněvově pomníku objevily. V reportáži České televize o něm reportér hovořil jako o muži známém protievropskou rétorikou.

„Provedl jsem průzkum bojem, protože jsem zjistil, že nebude potřeba agresivních čistidel,“ sdělil Žarko Jovanovič, co ho vedlo k očištění pomníku. Podle jeho slov byl Koněv muž, který dovedl Rudou armádu k vítězství nad nacismem,“ uvedl. 

Jovanovič pak sdílel na svém YouTube kanálu celý rozhovor s Českou televizí. Zde popsal, jak se vůbec o pomalované soše dozvěděl a co mu blesklo hlavou. „Člověk si na to pomalu zvyká,“ popsal s tím, že následně, když se dozvěděl, že radnice nechce sochu vyčistit, rozhodl se jednat. „Čistil jsem nejprve jen s přítelkyní, pak se k nám připojila jedna 80letá paní, která válku pamatovala,“ popsal. Pomník vnímá jako výraz díků, vděčnosti a respektu. „A ten respekt k němu měli určitě i jeho odpůrci,“ poznamenal. 

Poslankyně Marta Semelová (KSČM) pak v reportáži označila mnohé dnešní informace za spekulace, mimo jiné i dodatkovou desku na pomníku. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se textu zastává, podle jeho slov byl konzultován s historiky. 

Odpůrci zakrytí sochy ruského maršála Ivana Koněva v Praze 6 protestovali včera pod jeho pomníkem. Radnice v pátek postavila u sochy lešení a sochu zakryla, aby zabránila vandalským útokům. Hned v pátek plachtu aktivista Jiří Černohorský odstřihl a o její odstranění se o víkendu pokusilo několik dalších lidí. Plachtu včera Černohorský po ukončení protestní akce opět sundal. Policie ho odvezla z místa, odjezdu policejního vozu se snažili bránit demonstranti. Radnice Prahy 6 začala dnes večer odstraňovat plot kolem pomníku. Lešení, na kterém byla plachta přidělaná, nechá odvézt v úterý.

Protestní akci svolala neparlamentní strana Česká suverenita. Na náměstí Interbrigády se sešlo přes 200 lidí. U sochy pokládali květiny. Kromě lidí, kteří se zakrytím sochy nesouhlasí, přišli i jejich odpůrci. K účastníkům demonstrace promluvil například hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který řekl, že se akce účastní s posvěcením prezidenta. Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) ostře kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Označil ho za téměř bezvýznamnou politickou figuru, která způsobila povyk kolem sochy maršála Koněva, jež podle něj 30 let nikomu nevadila. „Symboly se odstraňují, aby vám vzali národní identitu,“ uvedl. Vystoupili i poslanci Stanislav Grospič (KSČM) a Lubomír Volný (SPD).

Komunista Josef Skála zase přečetl otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO, v němž ho vyzval, aby s vandalismem Prahy 6 skoncoval a zajistil pomníku ochranu.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na 22. srpna polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Starosta Kolář poté řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení. Proto chce s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí. Ruskému velvyslanectví zaslal minulý týden v tomto smyslu dopis. Šestá městská část nechala sochu očistit a opatřit antigraffiti nátěrem. Dnes večer od pomníku začala odvážet plot, zbylé lešení odstraní v úterý, uvedl pro ČTK mluvčí radnice Ondřej Šrámek. „Chtěli jsme sochu sice před barvami chránit plachtou, to se však ukázalo téměř až jako kontraproduktivní, a protože se nachází zcela volně ve veřejném prostoru, byla po vyčištění opatřena alespoň ochranným nátěrem,“ doplnil Šrámek. O dalším osudu pomníku bude jednat 12. září zastupitelstvo Prahy 6.

Ruská strana pomalování označila za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády padlých při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi, i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …