Z Číny zahřmělo. Když se naši politici budou stýkat s dalajlámou, můžou se nám stát zlé věci

20.10.2016 17:04

Kvůli tibetskému duchovnímu dalajlámovi, jenž dlí několik dní na návštěvě v Praze, došlo k bouři nejen na Hradě a v české vládě, ale dokonce i v Pekingu. Podle informací serveru Aktuálně.cz musel český velvyslanec ve druhé nejvýznamnější světové mocnosti vysvětlovat, co u nás tibetský duchovní pohledává.

Z Číny zahřmělo. Když se naši politici budou stýkat s dalajlámou, můžou se nám stát zlé věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho
reklama

„Čínské ministerstvo zahraničí si ještě před schůzkou ministra kultury Daniela Hermana povolalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Zástupce Pekingu při setkání vyjádřil znepokojení a vyzval k tomu, aby se nikdo z české vlády s dalajlámou nesetkával. A varoval velvyslance, že v opačném případě se to může odrazit na vztazích a spolupráci obou zemí. Kopecký reagoval tím, že dalajláma do Česka přijel jako soukromá osoba a že stejně tak v Česku rozlišujeme mezi oficiálním a soukromým programem členů vlády,“ píše server.

Podle všeho je Čína znepokojena tím, co se v Česku děje, a nelibě nese jakékoli zpochybňování územní celistvosti Číny. K tomu se ovšem sluší dodat, že ani sám tibetský duchovní vůdce nemluví o případném rozpadu Číny, žádá jen, aby čínské úřady respektovaly lidská práva v Tibetu a ctily zdejší kulturu.

Celou zprávu najdete zde.

Velvyslanec prý Číňany ujišťoval, že Česká republika jako celek nemíní nic měnit na strategickém partnerství s asijskou mocností, ale Čína musí na druhé straně vzít v potaz, že naše politika stojí na demokratickém pluralismu, který je nezbytné ctít.

Číňany však zjevně pobouřilo, že se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s tibetským duchovním na půdě ministerstva a ještě za přítomnosti médií. Čtyři nejvyšší ústavní činitelé Česka v čele s prezidentem Zemanem přispěchali s prohlášením, že naše vláda s dalajlámou nemá nic společného a stojí o partnerství s Čínou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus skončil karanténu. Je v pořádku. A pomstil se

9:00 Václav Klaus skončil karanténu. Je v pořádku. A pomstil se

Václav Klaus je zdravý, úspěšně se zbavil covidu a byla mu ukončena izolace. Exprezident se vrací do…