Z Ukrajiny: Takhle to nejde. EU nám dala málo munice. Víte, kolik mají Rusové?

26.10.2023 12:54 | Monitoring

Svět věnuje pozornost válce v Izraeli, ale ruská agrese proti Ukrajině mezitím bohužel neskončila. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) popsal situaci na frontě. Server Ukrajinská pravda v této souvislosti upozornil, že EU zaostává ve svých slibech, kolik munice bránícím se Ukrajincům dodá. USA vyzvaly Evropskou unii, aby se v tomto směru zlepšila. A ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj doporučil Rusům, aby se naučili rychle utíkat. Prý se jim to bude hodit.

Z Ukrajiny: Takhle to nejde. EU nám dala málo munice. Víte, kolik mají Rusové?
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

Válka na Ukrajině trvá již víc než 600 dní a Ukrajinci se už řadu měsíců snaží vytlačit ruské agresory ze svého území. Ale protiofenziva, která odstartovala na počátku června, stále postupuje pomalu. Ukrajinské ozbrojené síly postupují jen pomalu. U Bachmutu na východě a na jihu ve směru k moři, upozornil washingtonský Institut pro studium války (ISW).

Server Ukrajinská pravda upozornil, že EU momentálně zaostává za svými sliby, kolik munice dodá Ukrajině.

Podle zdrojů a dokumentů přezkoumávaných agenturou tato iniciativa zatím poskytla asi 30 % plánované částky. Na základě objemu dnes podepsaných smluv riskuje, že svého cíle nedosáhne. Několik členských států EU se soukromě obrátilo na odbor zahraniční politiky Evropské unie s žádostí o prodloužení doby platnosti smluv, dodali účastníci jednání. … „Vzhledem k tomu, že ukrajinská protiofenziva dosahuje omezeného pokroku a spojenci se připravují na vleklou válku, jsou dodávky munice přislíbené EU zásadní pro pomoc Ukrajině udržet krok s ruskou produkcí,“ napsal server Ukrajinská pravda s odvoláním na agenturu Bloomberg.

USA, které mají v roce 2024 za cíl zvýšit svou vlastní produkci na zhruba 1 milion projektilů ročně, vyzvaly EU, aby zintenzivnila své úsilí.

Podle některých odhadů, na něž server Ukrajinská pravda upozornil, dodají ruské továrny příští rok 2 miliony granátů. Vedle toho Rusové dostanou munici z KLDR a nepochybně shánějí i další dodávky od jiných partnerů.

„Asi tucet zemí, včetně pobaltských států, Německa, Nizozemska a Polska, dodalo nebo plánuje dodat 300 000 až 400 000 kusů munice, většinou v rámci iniciativy EU. Finsko,  Švédsko, Dánsko a Norsko, které není členem EU, zadaly objednávky v hodnotě 52 milionů eur s výrobou od příštího roku. Podle jednoho z partnerů se cena střeliva od zahájení iniciativy zvýšila, což znamená, že současný rozpočet nemusí stačit k dosažení jejích cílů. Tato čísla nezahrnují všechny zásilky uskutečněné po zahájení úplné ruské invaze a některé země mohly dodávat munici ze zemí mimo EU nebo nezveřejnily informace o svých zásilkách,“ doplnil k tématu server.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

MUDr. Milan Brázdil byl položen dotaz

Podle mě dezinformujete vy, když tvrdíte, co tvrdíte

Dobrý den, pane Brázdile, obracím se na vás zde, protože mi to přijde důvěryhodnější, i když mi zřejmě neodpovíte, snad si to aspoň přečtete. Jestli vás zajímá, co si myslím o korespondenční volbě tak vám řeknu, že je mi to úplně jedno, spíš mě štve, že vy poslanci (koalice i opozice) řešíte právě t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zelenskému nevěřím ani slovo!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 26.10.2023 13:46:05
Naše pravdivé zprávy psaly jasně:Putin má rakovinu,Putina nahradil dvojník protože zemřel,Rusům došla munice,Rusové nemají tanky ani děla,Rusové nemají vojáky-TAK PROČ ZALENSKÝ LŽE!!!!

|  16 |  0

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…