Z Vyškova vyrazil konvoj americké armády směrem do Prahy. Lidé jim mávali na rozloučenou

30.03.2015 10:55

Z vojenského výcvikového areálu ve Vyškově dnes v 09:30 vyjel do Prahy americký armádní konvoj, který projíždí Českou republikou na cestě z cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku. Tento konvoj, který v neděli přijel z Polska přes hraniční přechod u Bohumína, tvoří 165 vojáků a 37 kusů těžké techniky, řekla ČTK mluvčí vyškovských vojáků Monika Nováková. Při průjezdu městem dnes vojákům Vyškovští mávali na rozloučenou. Na přesun dohlíží policie.

Z Vyškova vyrazil konvoj americké armády směrem do Prahy. Lidé jim mávali na rozloučenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů pro i proti průjezdu kolony amerických vojenských vozidel Českou republikou
reklama

Mezi přihlížejícími byl i Libor Motyčka z Brna. Dnes ráno vyjel na služební cestu do Ostravy a ve Vyškově si udělal kvůli tomu, aby se na kolonu mohl podívat, krátkou přestávku. "Já si myslím, že je naprosto v pořádku, že Českou republikou projíždějí. Vždyť jsme členem NATO. Protesty naprosto nechápu," řekl ČTK.

Po ranním budíčku čekala americké vojáky v autoparku vyškovského komplexu ještě poslední kontrola těžké techniky. "Neměli na nás žádné požadavky. Kolona je rozdělena do tří částí a doprovází ji Vojenská policie," uvedla Nováková.

V neděli vítaly americké vojáky tisíce lidí

Američtí vojáci dorazili do Vyškova v neděli, kdy je vítaly tisíce lidí. Mezi armádními vozidly jsou osmnáctitunové transportéry Stryker. Ještě v neděli vojáci doplnili pohonné látky a udělali základní údržbu.

Přivítat je přišel také důchodce Ivo Bodiček. "Přinesl jsem jim jako dárek naše pivo a slivovici," řekl ČTK. I dnes dorazil k vyškovskému vojenskému autoparku, aby se podíval ještě na odjezd kolony. Společně s ním postávali u silnice většinou důchodci a maminky s dětmi. Bodiček si myslí, že průjezd kolony by neměl nikomu vadit, protože ČR tím, že jej umožnila, jen plní své členské závazky, které má k NATO.

V neděli převažovaly počty příznivců vojáků nad těmi, kteří přišli protestovat. Odpůrci přejezdu o sobě dali vědět transparenty a pokřiky. Větší výtržnosti ale nenastaly.

Konvoj americké armády projíždí Českou republikou od neděle až do 1. dubna ve třech částech. Dvě projíždějí Čechami, třetí Moravou. Konvoj se vrací ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) v Pobaltí. V pondělí se všechny tři kolony potkají v Praze Ruzyni, kde vojáky čeká den volna a příprava vozidel na další přesun. Celkově Českou republikou projede 118 vojenských vozů. V konvoji je přes 500 vojáků.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…