Z čeho má Babiš hrůzu: Prý jsou to tyto dvě věty

11.06.2019 8:32

V auditu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou dvě věty, které nedají předsedovi vlády a dalším členům jeho kabinetu spát. Píše to server Echo24.cz ve své analýze.

Z čeho má Babiš hrůzu: Prý jsou to tyto dvě věty
Foto: Printscreen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

První z vět se týká dotačních žádostí Agrofertu podaných po 9. únoru 2017, které podle auditu nebyly ve shodě se starší ani s novou verzí finančního nařízení Evropské komise, ani s českým zákonem o střetu zájmů. Podle druhé z nich měl „zrušení dotace uplatnit řídící orgán“. „Protože ovšem Agrofert, který je dosud ovládán premiérem a dříve vicepremiérem Babišem, o dotace požádal, výběrové komise žádosti schválily a ministři je nezrušili, bude Česko platit pokutu 450 milionů korun,“ uvádí analýza serveru.

Původní text ZDE

Agrofert by podle všeho také neměl už o další dotace vůbec žádat. Předseda vlády Babiš se nyní snaží vyvrátit expertizu ohledně svého střetu zájmů, v auditu se však hovoří i o manipulacích, kterých se při čerpání dotací dopouštějí zdejší úřady a zaměstnanci Agrofertu. Příkladem jsou třeba projekty pekárenského gigantu Penam a chemičky Lovochemie. 

„Výčet podobných manipulací zabírá desítky stránek auditu. Ke specialitám Agrofertu prý patří značná nápaditost, jak při hledání dodavatelů potřebných technologií obcházet pravidla veřejných soutěží. Například jedna z Babišových firem, Cerea, zakázky nezapisovala do centrálního registru a zveřejnila je pouze na svém profilu. Tak se o některé přihlásila pouze firma TIS-ČR, jejímž jednatelem byl bratr náměstka ředitele společnosti Cerea,“ popisuje server Echo24.cz. Sám Babiš však o auditu hovoří jako o vysoce nestandardním.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

17:10 Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

Internet poslední týdny zaplavují videa až nepochopitelného násilí. Převažující prvek je na první po…