Z čeho má Babiš hrůzu: Prý jsou to tyto dvě věty

11. 6. 2019 8:32

V auditu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou dvě věty, které nedají předsedovi vlády a dalším členům jeho kabinetu spát. Píše to server Echo24.cz ve své analýze.

Z čeho má Babiš hrůzu: Prý jsou to tyto dvě věty
Foto: Printscreen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš.

První z vět se týká dotačních žádostí Agrofertu podaných po 9. únoru 2017, které podle auditu nebyly ve shodě se starší ani s novou verzí finančního nařízení Evropské komise, ani s českým zákonem o střetu zájmů. Podle druhé z nich měl „zrušení dotace uplatnit řídící orgán“. „Protože ovšem Agrofert, který je dosud ovládán premiérem a dříve vicepremiérem Babišem, o dotace požádal, výběrové komise žádosti schválily a ministři je nezrušili, bude Česko platit pokutu 450 milionů korun,“ uvádí analýza serveru.

Původní text ZDE

Agrofert by podle všeho také neměl už o další dotace vůbec žádat. Předseda vlády Babiš se nyní snaží vyvrátit expertizu ohledně svého střetu zájmů, v auditu se však hovoří i o manipulacích, kterých se při čerpání dotací dopouštějí zdejší úřady a zaměstnanci Agrofertu. Příkladem jsou třeba projekty pekárenského gigantu Penam a chemičky Lovochemie. 

„Výčet podobných manipulací zabírá desítky stránek auditu. Ke specialitám Agrofertu prý patří značná nápaditost, jak při hledání dodavatelů potřebných technologií obcházet pravidla veřejných soutěží. Například jedna z Babišových firem, Cerea, zakázky nezapisovala do centrálního registru a zveřejnila je pouze na svém profilu. Tak se o některé přihlásila pouze firma TIS-ČR, jejímž jednatelem byl bratr náměstka ředitele společnosti Cerea,“ popisuje server Echo24.cz. Sám Babiš však o auditu hovoří jako o vysoce nestandardním.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura bije na poplach: Agresivní muslimský migrant v Praze volal Allah Akbar. Hamáček lže, že nejsou mezi námi!

11:55 Okamura bije na poplach: Agresivní muslimský migrant v Praze volal Allah Akbar. Hamáček lže, že nejsou mezi námi!

O agresivním muslimském migrantovi a kriminálníkovi, jenž ve čtvrtek křičel v Praze na veřejnosti dě…