Z holek mají být maminky? Špatně, není to genderově neutrální. Teď to máme oficiálně od ministerstva Valachové

18.01.2017 19:34

Feministky rozlítila v posledních dnech básnička z čítanky pro děti druhých ročníků základní školy. Konstatuje to mimo jiné server Echo24.cz. Jeden z veršů básníka Jiřího Žáčka totiž uvádí: K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký. Nyní se k básni vyjádřilo i ministerstvo školství.

Z holek mají být maminky? Špatně, není to genderově neutrální. Teď to máme oficiálně od ministerstva Valachové
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ministryně Kateřina Valachová v Opavě

„Text sám o sobě není zcela genderově neutrální, při výuce ale záleží hlavně na výkladu a na tom, v jakém kontextu je uveřejněn a jaký je záměr autora,“ zkonstatovalo ve svém vyjádření pro server Aktuálně.cz ministerstvo. Zároveň dodalo, že učitel by měl při výkladu žákům vysvětlit záměr autora a další souvislosti. „Kromě jiného také souvislost s genderovou korektností,“ uvádí resort.

Proti básni se například ozval režisér Vít Klusák, který k tomu napsal následující: „K čemu jsou kluci na světě? Aby psali takovýhle debility,“ uvedl. Báseň vadí i novinářce Petře Neomillnerové. „Někdo, jako je Žáček, by fakt neměl říkat holčičkám, proč jsou na světě,“ okomentovala.

Původní text ZDE.

Žáček však svou báseň pochopitelně hájí. „Na to, jaké mají být maminky a jak se mají jevit prvňáčkům, mohou být názory různé. Podle nahlédnutí do diskuse vidím, že mnoha diskutérům ta básnička připadá dobrá nebo přijatelná, ale chápu, že lidé kontroverzního ducha to vidí jinak,“ poznamenal a vyzval diskutéry, ať nešermují genderovými stereotypy a zkusí sami napsat svou verzi. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

17:35 Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají…