Na válku na východní Ukrajině se většinou nahlíží jako na zástupnou válku mezi Západem (především Spojenými státy) a Ruskou federací. Z globálního pohledu je to podle Bašty správný postřeh. Pokud se však podívá na tento konflikt z hlediska motivace jeho iniciátorů, připadá mu, že jde o souboj dvou vypjatých nacionalismů – ukrajinského a ruského.
Nejdůležitější politickou organizací ukrajinských nacionalistů, která navázala na meziválečnou a válečnou tradici, bylo prý Ukrajinské národní shromáždění (UNA). Bašta přibližuje, že vznikla již na jaře roku 1991. V té době začala budovat své ozbrojené oddíly – Ukrajinskou národní sebeobranu (UNSO). „Jejich organizátoři zatoužili po reálných bojových zkušenostech,“ dodává Bašta s tím, že příležitostí k tomu na teritoriu rozpadajícího se Svazu bylo opravdu dost.
Prvními instruktory vznikajících úderných oddílů se prý stali veteráni z Afganistánu. Bojovým křestem si prvních 1500 ukrajinských dobrovolníků prošlo v Podněstří na straně neuznané povstalecké republiky. „Paradoxně tehdy jejich spojenci byli ruští nacionalisté a monarchisté,“ podotkl Bašta a zmínil, že pak bojovali v řadách gruzínské armády v Abcházii, také proti Čečencům Šamila Basajeva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab