Za Sobotky jsme zažili genocidu. Kdo byl haškovec, byl zlikvidován. Do Lán za prezidentem bych jel znovu, odhalil Michal Hašek

2. 3. 2019 19:37

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, který velmi kritizuje nynější politiku ČSSD, v rozhovoru s Pavlem Štruncem na serveru Info.cz zavzpomínal na Sobotkovu éru v ČSSD, rozpovídal se o nutnosti návratu strany k levicovým tématům a přetažení voličů, kteří dali hlas hnutí ANO, nebo o účelovce, která měla zabránit, aby se dostal do vedení strany. „Bylo třeba zase zabít Haška. Já chci sociální demokracii pomoct, a to není podmíněno získáním funkce,“ říká.

Za Sobotky jsme zažili genocidu. Kdo byl haškovec, byl zlikvidován. Do Lán za prezidentem bych jel znovu, odhalil Michal Hašek
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Michal Hašek na sjezdu ČSSD
reklama

Hašek nakonec na post místopředsedy strany na sjezdu ČSSD, který se konal prvního a druhého března v Hradci, nekandidoval. Rozmyslel se tak na poslední chvíli, jelikož původně o kandidatuře do vedení vážně uvažoval. „Velmi vážně zvažuji svou kandidaturu, rozhodnutí ale oznámím až delegátům na sjezdu,“ nechtěl v předsjezdový den Štruncovi více prozrazovat.

Doplnil, že v minulých dvou letech si od politiky rád opočinul a více se věnoval profesi – právu. Letos dobíhá tříletá lhůta, po které bude moct jít k advokátním zkouškám. „Chtěl jsem odpočinek od vysokých politických funkcí. Strávil jsem v nich dost času, šanci by měli dostat další mladí a nadějní,“ sdělil a doplnil, že chtěl také vyčkat, jaká bude situace na sjezdu.

O vstupu do vedení strany uvažoval hlavně při pohledu na tristní stav, který v ČSSD je. „Mám na mysli volební preference, každý by měl přiložit ruku k dílu, ať bude ve vysoké funkci, nebo v pozici řadového člena,“ míní Hašek, který ve sjezdové diskusi pak uvedl, že účast ve vládě ČSSD hlasy voličů nezajistí. 

„To, co se tedy teď bude cenit, budou dobré nápady, ať s nimi přijde funkcionář, nebo nefunkcionář,“ míní Hašek, který připomněl, že není žádný převlékač kabátu a triček a každopádně neplánuje z ČSSD odcházet. „Já jsem s ní zažil léta, která pravděpodobně už generace sociálních demokratů nezažijí. Myslím tím roky, kdy sociální demokracie měla většinu ve vládě, své předsedy komor, většinu hejtmanů, významné primátory a na Pražském hradě svého bývalého předsedu a úspěšného premiéra. To se už stěží zopakuje,“ míní Hašek.

Připomněl, že primárně nemá zájem o žádné vrcholové, státní, ústavní nebo jiné pozice. „Já mám prostě zájem pomoci sociální demokracii, to není podmíněné nějakým získáním funkce, jsem připraven dát jí své zkušenosti i bez funkcí,“ zdůraznil s tím, že po letech, až si to odbudou dnešní mladí a nadějní sociální demokraté, také zjistí, že cíl není funkce. „Funkce je jen prostředek k realizování myšlenek,“ podotkl.

Na přetřes přišly i objevující se pochyby o Haškově rigorózní práci. „Tomu se musím zasmát. Babiš používá slova jako účelovka a já si nemyslím, že je náhoda, že čtrnáct dní před sjezdem ČSSD se tu rozehrává hra ‚dobrý den – diplomky ven‘,“ uvedl Hašek s tím, že v tomto případě se zpochybňuje diplomová práce řadového člena ČSSD, který nemá zatím žádnou vysokou státní ani ústavní funkci.

„To je něco, co za dva dny z veřejného prostoru vyprchá. Primárně se musí ale vyjádřit vysoká škola,“ připomněl Hašek a zopakoval, že řádně vystudoval pětiletá práva v Brně na Masarykově univerzitě. „Občas ty mediální zkratky působily divně a někteří si teď myslí, že jsem nějaký divný právník někde od slovenskomaďarských hranic,“ poznamenal Hašek. „Já nejsem žádný turboprávník a la Plzeň,“ bouchl do stolu.

Petr Bezouška z olomoucké právnické fakulty říká však, že ani jednu z prací by neuznal nejen jako diplomovou, ale ani jako seminární. „Tak k tomu, aby Bezouška tu práci posoudil, by si měl vzít podmínky školy platné v roce 2010. Já mám posudek z roku 2011 z Právnické fakulty Karlovy univerzity a závěr posudku říká, že práce obsahem odpovídá rigorózní práci a že jsem to zvládl,“ poznamenal Hašek.

„Tahle účelovka, která se objevila čtrnáct dní před sjezdem, mě měla primárně poškodit možná právě proto, že se někdo bál, že Hašek zvedne kandidaturu do vedení ČSSD. Jsem o tom přesvědčen,“ shrnul a prozradil, proč si myslí, že by někdo chtěl bránit jeho účasti ve vedení. „Vadím. Vadím svými názory, svou kritikou. I tím, že jsem známý veřejný příznivce prezidenta Zemana. Že prosazuji konzervativní levicové názory autentické levice,“ řekl.

Doplnil, že si ale přeje, aby se vrátili k prioritám, které jim přinášely dvacet třicet procent a neexperimentovali s pseudoliberálními a pseudomarxistickými tématy, která nové voliče nepřinesou. „Prostě bylo třeba zase zabít Haška a někdo se o to pokusil,“ krčil rameny Hašek.

Okomentoval i chování ČSSD v koaliční vládě s Andrejem Babišem. „Víte, sociální demokracie přestala lidi zajímat. Pořád je nám za zády hranice pěti procent a za to nejsem rád,“ řekl a dodal, že ale nechce, aby sociální demokracie zmizela, ČSSD by se měla inspirovat na Slovensku. „Většina našich voličů jsou naši bývalí voliči,“ uvedl s tím, že nastal nejvyšší čas vrátit se k levicovým tématům a přetáhnout zpět voliče, kteří dali hlas hnutí ANO. „Jsem rád, že se vyjednala účast ve vládě, to bychom jinak byli na politickém hřbitově. Hamáček má těžkou úlohu zkoordinovat tým, tak abychom byli vidět a slyšet. A priority, které tam položíme na stůl a projdou, aby uměla prodat sociální demokracie, a ne marketingová mašina Babiš,“ řekl Hašek.

Sociální demokracie by podle něj také působit více z levicových pozic a měla by být dominantním levicovým subjektem. „Je ideální říct, že jsme tu pro levicové voliče, máme levicová témata a má smysl se k nám vrátit. Moje kritika spočívá v tom, že rozhodně musíme ještě přidat, “ doplnil.

Připomíná také, že ČSSD byla úspěšná v době, kdy vedle sebe pluralitně působily různé názorové proudy. „Pak jsme si za Sobotky zažili genocidu. Kdo měl na čele vypáleno H jako haškovec, byl zlikvidován. To nás stálo mnoho zkušených lidí a to stranu srazilo na kolena,“ řekl a zmínil, že mu nevadí, že tenkrát jeli za prezidentem do Lán, jel by tam prý znovu. „Jen bych nikdy neslíbil Chovancovi, že to budeme tutlat, to byla chyba a za tu jsem zaplatil,“ řekl Hašek.

Závěrem sdělil, že ČSSD by neměla být nyní za blbce, když šla do vládního projektu do vlády s Babišem. Hamáčkovi doporučil, že by měl v pozici předsedy strany přitvrdit. „Přitvrdit jak navenek – prosazovat věci z programu sociální demokracie, tak i dovnitř – chtít třeba větší aktivitu po členech vlády,“ řekl s tím, že si všímá ministrů, kteří jsou více viditelní, a někteří nezaplňují tolik mediální prostor, jak by si zrovna představoval.

  • Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…