Za činností Rady ÚSTR vidím politické tlaky, míní ředitelka archivu

23.04.2013 17:50

Šéfka Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová varovala před změnami, které se možná v instituci odehrají. Jde prý především o odborné posudky v otázkách třetího protikomunistického odboje a o skutečnost, že se v archivu nacházejí materiály o doposud žijících osobách, které se angažovaly v minulém režimu. Nové vedení by podle Kukánové mohlo uplatňovat selektivní přístup k těmto materiálům.

Za činností Rady ÚSTR vidím politické tlaky, míní ředitelka archivu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR
reklama

Ředitelka Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová zasedla do křesla hosta úterních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Již brzy by se přitom mělo rozhodnout o tom, zda svůj post ztratí. Skutečně se domnívá, že někomu jde o získání kontroly nad materiály tohoto archivu? Nebo je to jen přehnané strašení, jak naznačuje levicová opozice?

Ředitelka ÚSTR mě chtěla odvolat, aniž by znala práci archivu

"Já jsem neřekla, že budu odvolána na politickou objednávku, protože jsem vždy deklarovala, že jsem nikdy nebyla členkou politické strany. Ale pokud pro mé odvolání zvednou ruku členové rady ústavu nanominovaní politickými stranami, tak za jejich hlasováním vidím určité politické tlaky," prohlásila v úvodu pořadu Kukánová.

Při jejím jmenování to bylo spíše tak, že rada ústavu respektovala přání tehdejšího ředitele. Ředitelka také poznamenala, že současná ředitelka Foglová ji byla připravena odvolat velmi záhy po svém nástupu, a to i navzdory tomu, že o práci archivu podle vlastních slov mnoho neví.

Původně prý přitom ředitelka Foglová deklarovala, že nechystá žádné velké personální změny, ale současná realita je podle Kukánové poněkud jiná. Současná nejasná personální situace přitom podle jejího názoru oslabuje práci ústavu. Archiv bezpečnostních složek má přitom svým způsobem specifické postavení, neboť jsou v něm uloženy vyšetřující svazky dosud žijících osob, které působily za minulého režimu. Kukánová se v tomto směru obává, že se k informacím z archivu bude přistupovat selektivně.

Specifické postavení v otázce třetího odboje

Archiv má specifické postavení i vzhledem k vydávání odborných stanovisek ve věci účastníků třetího protikomunistického odboje. Pokud ale nebude měněna legislativa, podle které Archiv bezpečnostních složek v současnosti funguje, pak bude fungovat bez problémů i nadále. Kukánová vidí riziko jednak ve změně této legislativy, případně v osekání finančních zdrojů pro ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez roušek nic! Sněmovna odmítla hospodské z Otevřeme Česko – Chcípl PES

13:40 Bez roušek nic! Sněmovna odmítla hospodské z Otevřeme Česko – Chcípl PES

Jakub Olbert a Jiří Janeček z iniciativy Otevřeme Česko nepředstoupí před petiční výbor Parlamentu n…