Za co, Bože, trestáš tento prostý lid? bědoval Dryml a pak udeřil na církev

15.08.2012 10:45 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Senátoři začali dopoledne „drtit“ sporný zákon o vyrovnání mezi státem a církvemi. Normu senátorům představila osobně ministryně kultury Alena Hanáková. A nechala se strhnout slunečným letním dnem a vzpomenula na moderátora počasí Jána Zákopčaníka, který se úklonou a s rukou na srdci a větou „slunce v duši“ před lety vždy loučil s diváky České televize.

Za co, Bože, trestáš tento prostý lid? bědoval Dryml a pak udeřil na církev
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu se projednávalo schválení zákona o církevních restitucích

„Je krásný den. V  jedné relaci o počasí vystupoval moderátor, který, když se loučil, říkal "Slunce v duši". Já tedy přeji nám všem, aby dnešní den nebyl slunečný jenom venku, ale také uvnitř, v tomto sále Senátu,“ popřála dnes netradičně ministryně kultury Alena Hanákova (TOP 09) senátorům, z nichž minimálně ti levicoví ještě dnes ráno na brífinku senátorského klubu ČSSD uvedli, že pro normu rozhodně nezvednou ruku.

Sociální demokraté upozorňují na to, že jim k jasnému NE dává za pravdu i odborné stanovisko senátních legislativců. Ti v předloze podle senátora ČSSD Marcela Chládka totiž našli celou řadu chyb a náznaků porušení zákona. Církvím podle Chládka bude majetek vyplácen za jiné ceny, než ostatním restituentům. Není tam ani uveden soupis majetku, kterého se to bude týkat. Také hodnocení pozemků, jak zemědělské, tak lesní půdy je vysoce nadhodnoceno.

Podle Hanákové je ale ČR jedinou postkomunistickou zemí, která vztah k církvím ještě neupravila. „Církve na majetku hospodařily, ale tento majetek přešel na stát v roce 1949,“ poznamenala kromě jiného Hanáková.  

„Zákon nemá ambice napravovat josefínské reformy,“ učinila ve své řeči ministryně exkurz do historie, kterou se odpůrci zákona nechávají často ve svých vysvětleních inspirovat.

Také uvedla, že zákon nijak nezpochybňuje  pozemkové reformy, které proběhly za první republiky. Kvůli nepřijetí zákona má podle ní zablokované některé nemovitosti a pozemky více než 1500 obcí a měst. Církve, které majetek nedostanou, se podle jejího upozornění mohou majetku domáhat i soudně svého majetku, který je v držení státu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zřetelné stopy peněz. Zbořil o tom, jak končí války. Ta světová, i ukrajinská

19:54 Zřetelné stopy peněz. Zbořil o tom, jak končí války. Ta světová, i ukrajinská

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Při klesající míře vzdělanosti a raketově rostoucí ignoranci bychom se podle …