Za evropský komunikační systém má odpovídat Ministerstvo dopravy

17.02.2019 17:16

Za zapojení Česka do evropského družicového telekomunikačního systému pro vládní účely (GOVSATCOM) má mít zodpovědnost Ministerstvo dopravy. Počítá s tím návrh ministerstva, který v pondělí projedná vláda. GOVSATCOM je systém, který má podle návrhu EK od roku 2020 poskytovat spojení pro evropské i národní bezpečnostně kritické účely. Má také posílit pozici Evropy v oblasti kosmických technologií.

Za evropský komunikační systém má odpovídat Ministerstvo dopravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Uživateli systému se v Česku mohou kromě Ministerstva dopravy stát také například Ministerstvo obrany, armáda, Ministerstvo vnitra, policie, hasičský záchranný sbor, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo financí, Národní agentura pro komunikační a informační technologie, BIS nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

„Žádný z dotčených rezortů dosud nebyl ochoten se gesce ujmout. Vzhledem k tomu, že zřízení programu GOVSATCOM je jedním z hlavních cílů Kosmické strategie pro Evropu, Ministerstvo dopravy jako gestor kosmických aktivit v ČR navrhuje, že za iniciativu gesci převezme,“ píše se v předkládací zprávě.

Ministerstvo dopravy kvůli tomu požaduje zřízení dvou služebních míst ve 14. platové třídě a dále navýšení platů v odboru ITS, kosmických aktivit, výzkumu, vývoje a inovací. S tím nesouhlasí Ministerstvo financí. Podle dostupných informací se plat státního zaměstnance ve služebním poměru ve 14. platové třídě pohybuje v závislosti na délce praxe od 30.170 do 45.340 korun měsíčně.

Iniciativa GOVSATCOM (Governmental Satellite Communication) je připravovaný evropský družicový telekomunikační systém, který bude poskytovat spojení pro evropské i národní bezpečnostně kritické účely, zajistí strategickou autonomii Evropy v oblasti družicové telekomunikace a posílí její bezpečnost a pozici na globálním trhu v oblasti kosmických technologií. Systém má být uveden do provozu v roce 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…