Za koženou tváří Sobotky se skrývá velký technolog moci. Nejen profesorka Dvořáková hodnotila vládu

20.10.2015 21:14

Profesorka Vladimíra Dvořáková a analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo v úterním Hyde Parku České televize hodnotili koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Kabinet vydělává především na tom, že toho vlastně mnoho nedělá. Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ukázal být velmi schopným technologem moci a Andrej Babiš (ANO) si spočítal, že se mu nevyplatí svrhnout vládu.

Za koženou tváří Sobotky se skrývá velký technolog moci. Nejen profesorka Dvořáková hodnotila vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

„V dané chvíli je nejvíce oceňováno, že tu vláda ještě je. A i když vidíme různé skandály, je to něco jiného než to, co předváděla vláda předchozí, na co občané už jen nevěřícně hleděli, jako třeba různé odposlechy, což tak organizovaly hlavně Věci veřejné,“ podotkla hned na úvod politoložka. Pokud by ale měla vládu zkritizovat, zvolila by služební zákon, který byl notně osekán.

Také Šídlo ocenil, že je tato vláda relativně klidná a navíc jí pomáhá dobrá ekonomická situace. „Ona toho ta vláda ve skutečnosti mnoho nedělá,“ vyjádřil svůj názor. Jestliže by měl něco zkritizovat, pak je to skutečnost, že vláda tvoří jakousi fasádu pro gigantický střet zájmů Andreje Babiše (ANO), který je nevídaný. Pro zemi to rozhodně není nic dobrého, ale bez Andreje Babiše vlastně nešlo sestavit vládu. Dvořáková doplnila, že střet zájmů v Česku vlastně nikdy nikomu moc nevadil.

Opozice se sice vyjadřuje např. k uprchlické krizi, ale kdyby byla u moci vláda Petra Fialy (ODS) a Miroslava Kalouska (TOP 09), chovala by se v Bruselu podobně jako dnes Sobotka. Tak to alespoň vidí Šídlo. „Opozice navíc zjistila, že kampaň Antibabiš nefunguje, ukazují to průzkumy. Andrej Babiš jim sice dodává munici, ale na občany to nezabírá,“ doplnil analytik. Ve svém hodnocení ale zašel mnohem dál. „Myslím si, že Bohuslav Sobotka je mimořádně dobrý taktik, jinak by nedokázal dvacet let přežít v české politice. Jeho kožená tvář skrývá velmi schopného technologa moci,“ zdůraznil.

Nesmíme navíc zapomínat na to, že premiér dokázal přežít tlak prezidenta Zemana, přežil Jiřího Paroubka a vyhrál souboj s Michalem Haškem (ČSSD). A velmi pravděpodobně přežije toto volební období po boku s Andrejem Babišem. Tomu by se totiž nevyplatilo svrhnout vládu, voliči už jsou podle Šídla unavení ze samých voleb. V Česku obecně platí, že ten, kdo svrhne vládu, na to doplatí.

Vladimíra Dvořáková má za to, že dalším prubířským kamenem bude zákon o státním zastupitelství. Spor o postavení státních zástupců se tu totiž vede dlouhá léta a nemusí hned tak skončit. Dalšími důležitými zákony může být zákon o vysokých školách či zákon o elektronické evidenci tržeb. V obecné rovině si posteskla nad tím, že nemáme transparentně nastavený systém vztahů mezi institucemi státu. Tato oblast je podle Dvořákové v Česku v mlze.

Podle Šídla doposud kabinet nepřišel s ničím přelomovým, zatím jen rušil zákony vlád předchozích.

Pro politickou budoucnost Česka bude velmi důležité také to, zda se Miloš Zeman rozhodne znovu kandidovat na post prezidenta. A jaký vztah budou mít Miloš Zeman a Andrej Babiš. Léta 2016, 2017 budou v zásadě plná voleb – do krajů, do sněmovny i na post prezidenta. Krajské volby podle politoložky rozhodně zhorší napětí v koalici. Otázkou ale je, jak pevné zázemí v krajích mají ODS a TOP 09, podle Dvořákové to není nijak slavné.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Nakonec se hosté vyjádřili i k lidovcům. Shodli se na tom, že dosáhli toho, že se nijak nepitvají církevní restituce, čímž vlastně vycházejí vstříc svému pevnému voličskému jádru. Otázkou ovšem je, zda jim to přivede nové voliče. Dvořáková připomněla, že do portfolia křesťanských demokratů patří i oblast vědy a výzkumu a tam vlastně nenavrhli nic převratného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

19:45 Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila jako host v pořadu Inkognito vysílaném v TV JOJ. Ni…