Za to se do dneška stydíme! Jaroslav Foldyna na veřejné akci vyplísnil Havla

25.03.2017 12:51

Zhruba 150 lidí se v pátek od 19:00 před ambasádou Srbska v pražské Mostecké ulici zúčastnilo pietního aktu k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávii a k uctění nevinných obětí. Hlavní projev pronesl poslanec Jaroslav Foldyna.

Za to se do dneška stydíme! Jaroslav Foldyna na veřejné akci vyplísnil Havla
Foto: Vít Hassan
Popisek: Pietní akt k 18. výročí agrese NATO vůči Jugoslávii a uctění nevinných obětí.

Úvodem celé akce vystoupil poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který řekl, že přesně před osmnácti lety pro mnoho lidí přišel velký smutek a rozčarování, jelikož na jaře bylo zahájeno bombardování malého státu téměř uprostřed Evropy.

„Malého národa. Něco jako jsme my Češi a Slováci. Stejného národa se stejnými pocity a podobnou historií. Jednou na jaře bombardovali také jeden národ, ale ten národ byl ve válce, bylo to velké a tvrdé bombardování Drážďan, ale ti lidé věděli, co se to vlastně děje. Byla to válka, ale tady žádná válka nebyla. Byli jsme překvapeni a nechtěli jsme věřit tomu, co se stalo. Nechtěli jsme věřit tomu, že 50-60 let po druhé světové válce kdesi v Evropě nejsilnější armáda světa zničehonic zaútočí na desetimiliónový národ. Co tomu předcházelo byly podivné rozhovory o míru mezi zástupci Jugoslávie (Srbů) a kosovských Albánců. Podivné rozhovory ani Srbů, ani Albánců za jediným stolem. Mezi nimi pobíhali diplomaté ze Spojených států a domlouvali mír, výsledkem toho byla válka.

V článku 4 Washingtonské smlouvy je zmíněno, že státy NATO mohou zaútočit mimo své sdružení jedině s mandátem OSN. Nic takového se nestalo, došlo k flagrantnímu porušení mezinárodního práva a Washingtonské smlouvy. Je smutné, že jsme se nedokázali postavit proti tomu, že někdo bombarduje stejný národ jako jsme my, se stejnou historií a pomalu se stejnou řečí. Byli jsme vtaženi do věci, kdy se teroristé začali nazývat demokratickou opozicí, která vraždila a zabíjela,“ uvedl ve svém bouřlivém projevu Foldyna, který dále v narážce na výrok bývalého prezidenta Václava Havla zdůraznil, že jakýsi dramatik absurdních děl tehdy řekl, že se jedná o humanitární bombardování.

„Je to něco, za co se do dneška stydíme, aby někdo umíral za to, že je humanitárně bombardován,“ dodal Jaroslav Foldyna.

S projevy dále vystoupilo několik dalších řečníků, kteří mimo jiné zmínili, abychom přinutili naše zvolené politické zástupce, aby prosadili zákon o speciálním referendu, kterým občané sami rozhodnou o tom, zda se Česká republika bude i nadále podílet na akcích NATO, nést za ně zodpovědnost, nebo zda z Aliance vystoupí.

Závěrem pietní akce se konala mše za nevinné oběti bombardování, kterou sloužil kněz Přemysl Ivan Hadrava. Účastníci pietní akce v rukou drželi srbskou vlajku, transparenty – Humanitární bombardování, už nikdy více!, Nezapomeneme!, ČSSD schválila útoky na Srbsko!, Srbové jsou naši bratři, ne nepřátelé! – a svíčky, které pokládali k improvizovanému pietnímu místu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Hassan

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

20:25 Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

Dnes by se dožil 86 let Václav Havel. Jak v kontextu dnešní situace chápat jeho odkaz? zeptaly se PL…